Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Musí 1,5 ročné dieťa prejsť v jasliach adaptačným procesom?

Zodpovedané
Jasle, škôlky, školyDojča (2 mesiace - 1 rok)
11. feb 2020

Dobrý deň,

moju 1,5 ročnú dcérku som dala na 3 hodiny denne do jaslí. Povedali mi, že musí prejsť adaptácou. To znamená, že dva týždne musí chodiť aspoň na 6 hodín každý deň. Potom môže chodiť občas na 2 až 3 hodiny.

Je to pravda?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

adaptácia detí záleží od mnohých okolností. Deti vo veku od 10 do 24 mesiacov sa spravidla najťažšie adaptujú. Nácvik odlúčenia je kľúčový. Separáciu je potrebné začať postupne a nespôsobiť dieťaťu šok . Dieťa by malo byť v jasličkách zo začiatku krátko.
Postupná adaptácia je spôsob, ktorý radia odborníci. Dôležité je všímať si, ako dieťa reaguje. Pokiaľ sa pri lúčení s rodičom rozplače, ale plač hneď ustane, počas pobytu v jasliach je veselé a spontánne, je to v poriadku. Naopak, dlhotrvajúci plač v jasličkách je škodlivý a nie je namieste. Vtedy je lepšie, aby ste dieťa zverili skôr starým rodičom alebo rešpektujúcej opatrovateľke. Pokiaľ dieťa nie je pripravené na pobyt a rodič by ho do jasličiek dal, mohlo by zostať úzkostné alebo agresívne.

Odlučovanie môžete začať nacvičovať napríklad s pomocou starých rodičov či iných blízkych rodinných príslušníkov, ktorým dôverujete. Urobte to predtým než začnete nácvik v jasličkách. Overíte si tak, či má dieťa problém zostať s inou osobou bez mamy. Ak áno je to prvý znak, že môže mať problém s odlúčením.

V jasličkách je pre adaptáciu kľúčová osoba učiteľky a potom samotný nácvik. Mnohí odborníci neodporúčajú adaptáciu viacerých detí naraz, lebo dieťa si potrebuje zvykať postupne na to, že nemá stálu pozornosť len pre seba. Učiteľka sa počas adaptácie sústredene venuje dieťaťu, vťahuje ho do činností v jasliach a je mu potrebnou oporou. Pokiaľ je dieťa zapojené do zaujímavých aktivít a hier, dodržiava sa režim a činnosti sa pravidelne striedajú, deti si ľahšie vedia zvyknúť na fungovanie v skupinke. Pani učiteľka je oporou, ale už môže pozornosť venovať viacerým deťom.

Pokiaľ jasle neumožňujú adaptačný program rámcovo podobný vyššie popísanému a povedzme vás ešte odbavia s odpoveďou, že všetky deti si musia na začiatku poplakať, treba spozornieť. Pokiaľ sa vy sama v danom zariadení necítite dobre, personál jaslí nebudí vo vás dôveru a sympatie, nejde o vhodné zariadenie pre vaše dieťa.

Pekný deň želám.