Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pokakávanie 6 ročného chlapca. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
12. sep 2020

Dobrý deň,

6 ročnému synovi sa často najmä pri hre stane, že sa pokaká a dokonca takto pokakaný výdrži aj hodinu resp. kým ho nie je cítiť. To už občas s hnevom riešim ja. Nebijeme ho a ani nekričíme, ale podráždeniu v hlase a občas aj nejaká výčitka sa mu ujde.

Okrem toho ešte stále má problém aj s nočným pocikávaním. Minulý rok absolvoval vyšetrenie u urológa a všetko bolo v poriadku. Od minulého roka sa to značne zlepšilo, ale nehôd je stále dosť.

Dávame mu preventívne plienku a tá je ráno väčšinou suchá, ale akonáhle ide spať bez nej ráno je pocikaný. Na jednej strane ma to hnevá a na druhej strane mám o neho obavy. Nastupuje do školy a ja nechcem, aby sa mu deti smiali a nechceli sa s ním hrať. Žijeme v zahraničí a tým pádom už jazyk je bariéra, aj keď v škôlke problém s kamarátmi nemal.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

k synovmu problému s pokakávaním sa mi ťažko vyjadruje, keďže mi nie je jasné kedy vznikol, ani ako dlho problém existuje. To, čo sama tušíte, že je dôležité, je postoj respektíve atmosféra, ktorá vzniká okolo problému. Syn potrebuje cítiť od vás absolútne prijatie, aj so spomínanými ťažkosťami. Vaša dôvera v neho mu dodáva bezpečie a istotu, že problém zvládne vyriešiť. Skúste s ním komunikovať, čo mu bráni ísť na záchod, sledujte ho a snažte sa pochopiť, čo robí, kedy sa pokaká, spájajte nehody so širším kontextom okolností (čo sa deje v rodinnom prostredí, v rodičovskom vzťahu, v jeho jednotlivých vzťahoch k vám, k otcovi,...). Ak by ste na niečo podstatné prišla riešte problém trpezlivo, rešpektujúco a láskyplne ho podporujte smerom k používaniu toalety.

Čo sa týka pocikávania, keďže fyziologický problém ste vylúčili, konštatujete, že stav sa zlepšuje, skúste to nechať na syna či si plienku vyberie alebo skúsi bez nej. Nevieme, čo sa deje v jeho hlave a je možné, že nehodu si vyčíta, má strach zo zlyhania. Potom prijatie jeho tempa a dôvera v jeho rozhodovanie môže uvoľniť podvedomý tlak, že už to mal dávno zvládať. Upokojenie môže priniesť pokrok.

Avšak dôležitý je v prvom rade váš pokoj a istota, že idete správnym smerom. Odporučila by som vám preto navštíviť odborníka psychológa, ktorý bude mať možnosť posúdiť celý kontext situácie, a tak adresne navrhnúť, čo ďalej.

Želám veľa úspechov.