Prečo 15 mesačný syn hádže všetko na zem a smeje sa?

Zodpovedané
5. júl 2021

chcem sa poradiť ohľadom môjho 15 mesačného synčeka. Už od mala všetko hádže na zem a ostalo mu to do dnes a neviem ho to odnaučiť.

Nechcem na neho kričať, lebo to ešte nechápe, že nemôže. Raz som zvýšila hlas a ešte sa na tom smial. Všetko čo hodí mu už naspäť nedám. Odložím to, aby nevidel a pochopil, že keď hodí, tak o to príde. Všetko hádže. Napr. sedí v jedálenskej stoličke a nič tam nemôže byť položené.

Máme psíka a ukazujem mu stále, že psík sa hladká. Aj sa s ním pekne hrá, nosí mu hračky. S radosťou ho kopne. Vždy, keď je psík nablízku, tak ho kopne a má radosť v očiach.

Začal už hádzať, keď mal pol roka a trvá to do dnes. Napr. jeme v kuchyni polievku a je pri nás na jedálenskej stoličke a rovno napr. hračku, fľašu to je jedno čo má rovno do taniera a potom sa smeje.

Vie pekne hádzať do rúk, kopať loptu. Volajú ho Hamšík, ale nepáči sa mi, že všetko hádže a smeje sa pritom. Keď zvýšim hlas a poviem nehádž. S ničím sa nepohrá. Napr. má aj knižku riekaniek a aj tie hodí o zem a nelistuje v nej. Sme milujúci pár a ukazujeme mu, že pohladkaj psíka, mamu, ocka a pošli pusu a je takýto.

Prečo to robí?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

Váš syn prechádza senzitívnym obdobím, kedy si začína uvedomovať, že on je schopný ovplyvňovať chod života naokolo a je tým priam fascinovaný. Nemá žiadnu potuchu o tom, že tým niekomu spôsobuje bolesť. Je dôležité, že mu vravíte, čo koho bolí, že je treba dotýkať sa jemne.

Avšak neočakávajte, že to chápe. Nemá na to vyvinutý mozgový aparát. Preto nevhodné správanie zastavujte, ale vyjadrite pochopenie, že jeho baví skúmať ako veci fungujú. Napríklad hádzať veci vo vode sa dá vo vani alebo kamienky do jazera, ale nie hračky do polievky.

Dávajte hranice, ale nehrešte ho za nevhodné správanie, ukážte mu, kde sa daná vec dá zrealizovať. Vytvárajte mu bezpečný priestor pre jeho experimentovanie.

Smeje sa preto, lebo niektoré jeho konanie má okamžitú odpoveď od okolia. Je fascinovaný ako svet funguje a tiež uvoľňuje napätie.

Veľa šťastia.