Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prečo sa 1,5 ročné dievča bojí cudzích ľudí?

Zodpovedané
2. feb 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dcérky, ktorá má 1,5 roka. Od roka sa veľmi bojí cudzích ľudí. Na mysli mám to, že ak ju chce niekto vziať na ruky, ak sa jej niekto prihovorí, resp. sa k nej priblíži.

Ked som s ňou v obchode alebo na ihrisku, tak je všetko ok. Ale akonáhle sa niekto prihovorí, tak spusti veľký plač. Uisťujem ju, že jej nik nechce ublížiť, mojkám ju a vysvetľujem jej.

Každý deň sme vonku medzi ľuďmi, no mám pocit, že sa to skôr zhoršuje. So mnou, alebo pred blízkymi ktorých dobre pozná je to jedno bláznivé usmievavé dievčatko.

O aký problém môže ísť?

Čo mi odporúčate?

Veľa ľudí sa čuduje, že prečo tak reaguje.

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že by ste rada dcérke dopriala väčší pokoj a uvoľnenie v živote. Ona však prirodzene vyjadruje strach z neznámeho preto, aby si zaistila bezpečie, teda ostáva vo vašej blízkosti. Strach dieťaťa v ranom veku je predpokladom istej miery nedôvery, ktorá je v živote každého človeka potrebná.
Dieťa sa po prekonaní tejto fázy vývoja správa voči cudzím ľuďom rezervovanejšie ako predtým. A to je dôležité pre predídenie rôznych nepríjemných skúseností.

V tomto čase je preto vaše pochopenie to najdôležitejšie. Ste pre ňu bezpečný prístav, z ktorého skúma okolitý svet a do ktorého sa môžu rýchlo vrátiť, keď to potrebuje. Berte dcérkine signály strachu z neznámych ľudí skutočne vážne. Ako? Napríklad sa postaráte o „bezpečnú“ vzdialenosť od cudzieho človeka, urobíte s dcérkou niekoľko krokov vzad, prípadne ju vezmete na ruky a pokojne sa s ňou porozprávate.

Strach z neznámych ľudí úzko súvisí so strachom z odlúčenia od mamy. Dcérke môžu pomôcť hry ako: „Kukuk“ – skrývate sa pri nej za dvere (nie za zatvorené), záclonu alebo si dáte šatku pred tvár, potom vyjdete zo skrýše a voláte „kukuk!“ Hru hrajte len dovtedy pokiaľ sa dcérka zabáva, neskúšajte ju ako dlho vydrží bez vás neplakať.
Ide o prirodzený vývojový proces.

Prajem príjemné dni.