Prečo sa dieťa hádže o zem?

Zodpovedané
15. nov 2019

Dobrý deň,

našu dcérku sa snažíme vychovať tak, aby nemala všetko, čo chce. I napriek tomu sa hádže o zem. Miluje kinderka. Keď ho chce a náhodou jej ho nekúpime, tak robí scény. Hodí sa aj o zem a ľudia po nás pozerajú a nechápu prečo jej rodičia nechcú kúpiť kinderko.

Mne ide o to, že nemôže mať všetko, načo si ona ukáže.

Ako máme postupovať pri výchove dcérky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ďakujem za otázku. Podstatou riešenia situácií tohto typu je pochopenie toho, čo vlastne dcérka robí. Jej správanie je pre vás kódovanou správou o neviditeľnej legitímnej potrebe.

V prípade kinderka, ktoré jej prináša pocit šťastia a uspokojenia (čokoláda), prirodzene prejavuje ako veľmi by si želala ho zažiť. To, čo však potrebuje je pochopenie, že spokojnosť si viem zabezpečiť rôznym spôsobom.

Keď kinderko môžem použiť len niekedy, hľadám iné obľúbené nástroje. Ide o budovanie odolnosti, čo je výrazne potrebná vlastnosť pre zvládanie života. Takže v danej situácii vyjadrite pochopenie, že kinderko je vzácna vec a chápete ako ho má rada. Teraz to nie je možné a ponúknite jej dve iné veci, ktoré môže pre seba urobiť v danom momente. Možno je hladná, tak ponúknite napríklad ovocie a ak sa skôr nudí pri nákupe, tak ju zapojte do diania.

Ak ide o silnú intenzitu zrútenia a nie je schopná už komunikovať, potrebujete prečkať ventiláciu emócie.

Zoberte ju na kľudné miesto, aby sa mohla upokojiť a vyrovnať sa s realitou. Nevyčítajte a nedohovárajte, aby vedela, že je normálne prežívať aj silné emócie ak mi na niečom záleží. Nesmieme však pritom ubližovať sebe, nikomu inému ani ničomu inému. Nakoniec nepríjemná emócia skončí a príde pokoj. Potom sa rozhodne, čo iné môže urobiť pre svoje uspokojenie. Takto ju učíte užitočnému správaniu.

Prajem pekný deň.