Syn ide v septembri do škôlky a ešte nie je odplienkovaný. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
7. sep 2020

Dobrý deň,

od apríla sa snažím odplienkovať moje druhé dieťa - syna. V septembri má ísť do škôlky, má 2 roky a 8 mesiacov. Už piaty mesiac sa trápime s odplienkovaním.

Väčšinou sa nepýta, musíme ho pobádať. Asi 2-3x sa vypýtal sám. Z toho 1x sme to stihli a 2x si cvrkol. Na šerblík si sadne, aj sa vyciká. To isté do wc a už aj vonku po stojačky. Na spanie má plienku, ktorá je v noci komplet mokrá.

Mám ho budiť?

Problém je, že sa cez deň nepýta a stále máva nehody. Mali sme občas aj dni bez nehody, ale tých bolo málo. Napr. sa stáva, že sa aj vyciká do šerblíka, ale do 5 minút sa pokaká do slipov. Asi 2-3x sa vykakal do šerblíka. Alebo nechce ísť cikať a potom to skončí nehodou.

S dcérou nám to takto dlho netrvalo. Mám obavu,čo bude v škôlke.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

vylučovanie funguje inštinktívne až dovtedy pokiaľ nedôjde k biologickej zrelosti a dieťa je schopné ho ovládať. Načasovanie je preto u každého človeka individuálne. Snaha urýchľovať proces nepomáha.

Láska v spojení s rešpektom je kombináciou, ktorá vedie k spolupráci rodiča s dieťaťom. Je tomu tak preto, že láska navádza rodiča, aby prijímal dieťa také ako je, aby sa pozeral na veci aj z pohľadu dieťaťa a rešpektoval jeho fyziologické predispozície.

Rešpekt znamená opustiť odmeny a tresty vo vzťahu s dieťaťom. Dieťa potom vníma pochopenie rodiča a má ochotu spolupracovať. To znamená v prvom rade ak pociťujete stres, že syn musí vylučovanie zvládnuť kvôli škôlke, uvoľňujte ho. Tlak syna môže zneisťovať respektíve viesť do boja, ktorým vás chce presvedčiť, aby ste ho brali do úvahy. Teda chápali, že za jeho správaním sa skrýva dôležitý odkaz pre vás, o tom, čo potrebuje vyriešiť. Skúste sa s ním v prvom rade porozprávať čo bráni tomu, že nejde cikať či kakať na nočník. Niečo mu vadí, bojí sa, je nepríjemné? Pre syna je dôležité, aby cítil, že nie je v tom sám, že veríte, že sa to postupne naučí.

Preto, keď príde s tým, že sa pocikal či pokakal empaticky odpovedajte, rozhodne ho neposudzujte, nekritizujte ani nevyčítajte. Povedzte mu, že rozumiete a spýtajte sa ho, čo potrebuje. Potom ho nechajte nech robí, čo najviac úkonov samostatne. Vy mu len asistujte. Môžete mu povedať, že je úplne v poriadku vycikať či kakať do nočníka alebo na záchod a nech to na budúce vyskúša.

Skonštatujte, že bude mať menej roboty s upratovaním po sebe. Uistite ho, že raz to príde a aj on bude používať záchod.

Berte to ako jednu z vecí, ktorú syn potrebuje zvládnuť ako bežnú súčasť života.

Pekné dni prajem.