Syn má 27 mesiacov a nosí plienku, nerozpráva, hryzie. Ako mu pomôžem?

Zodpovedané
27. mar 2020

Dobrý deň,

náš syn má 2 roky a 3 mesiace a ešte nie je odplienkovaný. Nerozpráva a začal hrýzť, najmä mňa. Hračky ho dlho nebavia.

Kvôli situácii s koronavírusom nemôžme chodiť k logopédovi, ani do kolektívu a ani do herne.

Ako mu môžem pomôcť?

Môžem prepásť šancu na odplienkovanie?

Má zmysel dieťa učiť, alebo mám nechať všetkému voľný priebeh?

Ďakujem

Dobrý deň,

spomenuli ste niekoľko oblastí, ktoré riešite. Začala by som odplienkovaním.
Pocit plného močového mechúra a konečníka si dieťa začne uvedomovať zvyčajne až medzi druhým a tretím rokom. U každého dieťaťa ide o rôzne dlhý proces. Najdôležitejšie je nenaliehať a dôverovať mu. Sám vám napovie, kedy je – fyziologicky a psychicky pripravený. Pravdepodobne vtedy, keď má často po vyspatí (cez deň aj v noci) suchú plienku.

Vtedy skúste pri prebaľovaní ponúknuť nočník. Ak odmietne vyskúšajte redukciu na záchod, možno sa mu bude viac páčiť, bude sa cítiť viac ako vy. Nenechávajte ho na nočníku či záchode dlho sedieť, teda tak minútu, dve. Ak sa vyciká, skonštatujte, že sa vycikal, dajte mu papier na utretie. Potom sa ho môžete opýtať či si chce obliecť slipy. Dôverujte jeho odpovedi a pokračujte tempom, ktoré on určí. Zbytočným nátlakom sa vytvárajú len komplikácie.

Čo sa týka hryzenia u vášho synčeka, môže vychádzať z viacerých možností. Jednou z nich je pocit bezmocnosti. Keďže ešte nerozpráva môže používať uhryznutie, ako signalizáciu nejakej potreby napríklad „Chcem sa s tebou hrať!“. Tu je potrebné mu opakovane dávať láskavo najavo jasnú hranicu slovným vyjadrením typu: „Nie, to bolí“ a ukázať mu pohryznuté miesto. Potom ponúknite iný spôsob ako vám dá najavo, že niečo chce: napríklad poťahaním za oblečenie. Ak by vaša reakcia na uhryznutie bola veľmi silná a okamžitá, môže sa naučiť, že sa vypláca, v prípade, že mu ide o získanie pozornosti. Aj negatívna pozornosť je lepšia ako žiadna.

Hryzenie sa môže spájať aj s prerezávaním nových zúbkov. V tom prípade mu ponúknite niečo tvrdé do ruky či už v podobe hryzadla alebo tvrdej zeleniny ako mrkva a podobne.

Ohľadne rozprávania neviem žiadne podrobnosti, čo sa týka jeho porozumenia, napodobňovania reči bľabotaním či mimoverbálneho vyjadrovania ako napríklad ukazovanie. Preto len všeobecne odporúčam, aby ste s ním veľa rozprávali a čítali. Krátke básničky, príbehy, obrázkové knižky, kde mu pomenovávate zobrazené veci. Dieťa sa najviac učí napodobňovaním, odčítavaním z vašej mimiky.

Prajem pekné dni.