Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Syn stále chytá deti a dospelých za ruku. Čo je za tým?

Zodpovedané
8. nov 2019

Dobrý deň,

môj trojročný syn má vo zvyku stále chytať deti, ale aj dospelých za ruku a hrať sa s ňou. Je to pochopiteľne na nervy a trvá to už 1,5 roka. Hlavne detičky sa bránia a on nechce pustiť.

Máme aj 6 mesačné bábätko, ktorému to robí tiež. Príde za ním, chytí ho za ruku a vykrúca ju, hrá sa mu s prstami. Aj tomu bábu to dokonca vadí.

Čo je za tým?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

výskumy hovoria o tom, že držanie sa za ruky podporuje psychiku v zmysle odbúravania stresu, alebo negatívnych emócii a podporuje tak psychickú pohodu.

Aj deti chytajú podvedome ruku rodiča vždy, keď pociťujú nejaké pochybnosti. Už v útlom veku si uvedomujú, že takto sú v bezpečí. Dotyk ruky je aj znakom lásky a dôvery.

Učte ho, aby sa opýtal druhých, či ich môže chytiť za ruku. Zároveň ho učte, že ak sa im to nepáči je potrebné s tým prestať. Je dôležité mať ho na očiach a pomôcť mu s rešpektovaním priestoru druhých.

Tým, že je ešte veľmi malý nechápe, že druhým je nepríjemné, čo robí, keďže jemu samotnému tento dotyk slúži. Skúste túto jeho výraznú požiadavku pravidelne dosycovať aj niekoľkokrát denne tak, že ho zaskočíte ponukou pohrať sa s rukou.