Syn v škôlke neposlúcha. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
17. apr 2021

Dobrý deň,

mám štvorročného syna, ktorý je veľmi živý. Je stále v pohybe, často vo svojej hlave, zvykne sa sústrediť len na to, čo ho zaujíma. Chodí rád do škôlky, má tam kamarátov.

Posledné 2 mesiace učiteľkám odvráva, neposlúcha a robí im naprieky. Nepomáha dohováranie, tresty, odmeny. Už sú z neho zúfalé a ja tiež. Prestal v škôlke spať, čo s tým môže súvisieť. Učiteľky sú veľmi zlaté, snažia sa s ním veľa hovoriť. Často sa stáva, že keď niečo od neho chcú, povie im nie a smeje sa.

Aj doma niekedy nepočúva, no takto neodvráva. Doma cez obed spí a je schopný učiť sa a byť v kľude.

Čo mám urobiť, aby v škôlke počúval?

Cestou do škôlky hovorí, že počúvať chce, no akosi sa mu to nedarí. A ani poriadne nevie prečo vlastne nepočúval. Musím mu to cestou domov vysvetľovať (zrejme je to tým že sa nevie poriadne sústrediť keď mu učiteľky niečo hovoria).

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa vášho popisu mám pred sebou dieťa plné energie, ktoré si rozumie a vie, čo chce. V škôlke sa zjavne cíti bezpečne, pretože si dovolí odvrávať a neposlúchať. Každá zmena správania odráža vnútorný stav dieťaťa a jeho momentálne prežívanie. Odvrávanie a naprieky hovoria o synovom zneistení a vysokej vnútornej frustrácii, keďže sa potom aj smeje. Smiech mu totiž napomáha uvoľňovať vnútorné napätie.

Odporúčam sa zameriavať na jeho kreatívne a podstatné ja. V prvom rade sa treba s ním porozprávať o tom aký mal deň. Nech vám povie, čo zažil v zmysle, že keby ste sedela dnes v jeho triede, čo by ste videla, že robí. Musíte iba počúvať, neprerušovať analýzami, kritikou, dohováraním, či sa vám to, čo robil páči alebo nie.

Buďte len zvedavá. Pýtajte sa ho, že keď robil opak alebo odvrával, čo vlastne chcel, po čom túžil. Spýtajte sa ho, či to aj dosiahol. Predpokladám, že nie. Takže mu povedzte vidíš, nestalo sa, čo si chcel. A ako by si to vedel urobiť inak, aby to vyšlo? ... Oceňujte každú snahu či malý pokrok. Jednoducho všetko konštruktívne z toho, čo vám povie si všimnite a reflektujte, aby rozumel, aké spôsoby správania a zameranie mu pomôžu dosiahnuť to, čo chce. Robte to aj doma.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac môžete prísť na individuálnu konzultáciu http://martina.vagacova.sk/

Alebo navštívte jednu z tematických prednášok https://efektivne-rodicovstvo.sk/kalendar/kateg...

Príjemný deň!