Syn žiarli a nechce chodiť do škôlky. Ako postupovať?

Zodpovedané
15. nov 2019

Dobrý deň,

mám trojročného syna, ktorý chodí od dvoch rokov do škôlky Väčšie problémy s ním neboli.

V septembri sa mu narodila sestrička a všetko sa zmenilo. Vzdorovitosť sa u neho s príchodom sestričky znásobila a odmieta chodiť do škôlky. S manželom ho musíme nasilu obliecť a odniesť, lebo inak to nejde. Sama by som to nezvládla, keďže strašne kričí, plače, hádže sa a kope. V škôlke s ním nemajú problém. Je veľmi živý a potrebuje vyplniť čas aktivitami, čo mu ja popri malom bábätku dostatočne neviem splniť.

Minulý týždeň nastúpil do škôlky po týždňovej maródke. Situácia sa zhoršila a vidím, že je viac utiahnutý, smutný a vyžaduje si moju prítomnosť. Jeho ranný krik mi nepripadá ako trucovanie. Plače skôr zo zúfaltstva, lebo chce byť so mnou. Párkrát sa pocikal.

Mám ho nechať doma, alebo nosiť ho do škôlky?

Učiteľky hovoria, že má chodiť do škôlky aj naďalej. A to aj preto, lebo je živý, všetko chce robiť a je zvedavý.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

príchod súrodenca pre prvorodené dieťa, tak ako iste viete, je vlastne existenčná kríza. Prežíva ju ako stratu bezpečia a istoty.

V jeho ponímaní „sa mu zrútil svet“. Komunikuje svoju potrebu uistenia a podpory, teda ostať vo vašej prítomnosti. Tá je momentálne na prvom mieste a napriek tomu, že v škôlke vyzerá všetko v poriadku, je to len pauza, v ktorej rozptýli vyrovnávanie sa s novou životnou situáciou. Navyše ste spomínala, že je v citlivom období vzdoru, sebauvedomovania, ktoré samo o sebe je náročné a opäť citlivé rodičovské sprevádzanie ho účinne posúva ďalej.

Vy ste jeho mama a najlepšie dokážete pomocou empatického pozorovania a počúvania zistiť, čo je potrebné.

Dôležité je nezabudnúť aj na svoje potreby, nakoľko zvládate dopĺňať energiu potrebnú pre obe deti. Ak by ste mala pocit, že potrebujete podporu v rozhodovaní, môžete ma kontaktovať.

Všetko dobré prajem.