Trojročné dieťa neustále plače. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
22. okt 2020

Dobrý deň,

môj trojročný syn nastúpil v septembri do škôlky. Najprv bol problém v tom, že odmietal tam jest. A teraz asi tretí týždeň vkuse plače a kričí zakaždým, keď pre neho do škôlky prídem.

Vždy si nájde dôvod na plač. Buď je to trocha múky na koláči, alebo je stlačená fľaša, troška obitý banán. Alebo sa rozplače kvôli tomu, že som mu nedoniesla banán.

Ak mu ho donesiem, tak reve, lebo som nedoniesla jablko. A ten plač a vreskot trvá aj hodinu a takto s revom chodievame domov. Začne aj dupať. Keď sme doma, tak ho chytí takýto amok, tak hádže a kope.

Minulý týždeň bol doma a robil to aj vtedy, strážila ho svokra a vravela, že bol zlatý a poslúchal. Akonáhle som prišla domov, tak to začalo.

Najčastejšie to robí pri mne, občas pri manželovi. Neviem si to vysvetliť, kedže dovtedy to bolo úžasné a milé dieťa. Vždy za mnou chodil a túlil sa. Občas plakával, ale takéto scény u nás neboli.

Veľmi ma to trápi.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

to, čo sa deje s vašim synčekom naznačuje, že veľmi ťažko zvláda separáciu od vás, teda čas bez podpory bezpečnej vzťahovej väzby. Preto vo vašej prítomnosti pustí všetok stres, ktorý vznikol počas samostatného fungovania.

Uvoľnenie si dovolí jedine tam, kde vie, že bude prijatý a pochopený. Preto sa to niekedy stane aj pri otcovi. Avšak vy ste to najväčšie bezpečie, preto pri vás to robí stále. Je dôležité s tým nebojovať a vytvoriť mu priestor na to, aby bez vyrušovania mohol všetko dať von. A tak ostávajte pri ňom a svojim láskavým postojom mu dávajte najavo, že to chápete a že ste tu pre neho. Tým získava dôveru, že všetko je v poriadku a že vy to spolu zvládnete. Aj hodinový plač tohto druhu je v poriadku. Nehovorí nič o jeho osobnosti. Ide o zdravé uvoľňovanie frustrácie.

Chápem, že je to pre Vás náročné,ide však o jeho spôsob zvládania separácie a vyrovnávania sa so škôlkou. Ak by adaptačné prejavy silneli odporúčam navštíviť odborníka nech posúdi, čo ďalej.

Prajem Vám, nech sa synček čoskoro upokojí.