Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako liečiť dlhodobý ekzém u štvorročného chlapca?

Zodpovedané
22. okt 2019

Dobrý deň,

môj štvorročný syn trpí od 6. mesiacov ekzémom. Každú chvíľu sme boli u kožnej, no stále len kortikoidy a nech si sami zistíme, čo mu vadí.

Keď mal 2,5 roka, tak na alergológii mu brali krv a nevyšla mu žiadna alergia a vraj ani v tele žiadnu alergiu nemá.Trápime sa stále. Keď je najhoršie, tak ideme ku kožnej. Tá dáva dookola len kortikoidy.

Teraz už mesiac vkuse má mokvavé miesta na rukách a nohách. Nepomohli ani 2 kortikoidné mastičky. Užíval ATB, sirupy a tabletky proti škriabaniu.

Noci sú najhoršie. Do škôlky nechodí už 3 týždne a nič sa nezlepšuje. Vo štvrtok ideme na krv ku alergologičke kvôli tomu ,či nemá zníženú imunitu. O opakovaní testov nehovorila nič.

Na akého odborníka sa obrátiť a čo máme ešte robiť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ekzém vzniká poškodením lipidovej vrstvy pokožky, teda kožnej bariéry. V takom prípade môže cez ranky na koži prechádzať do kontaktu s imunitou alergén - inhalačný (peľ) alebo potravinový.

Nemusí však organizmus reagovať priamo alergiou ale imunologickou precitlivenosťou - teda intoleranciou. Odporúčam Vám navštíviť gastroneterológa a urobiť testy na intolerancie - laktóza, mliečna bielkovina, vajcia atď.
Podľa výsledkov zaradiť diétu.

Liečba kortikoidmi a antibiotikami u malých detí do 5 rokov naozaj imunitu nevytvorí, skôr ju ničí. Tento postup vnímam ako veľmi nešťastný a neodborný- zastaralý. Nerieši sa príčina len sa potláčajú príznaky.

Do stravy je potrebné zaradiť prebiotiká a probiotiká, tiež zinok, omega 3 vo forme kvalitného oleja. Vyradiť polotovary, údeniny, vysokohistamínové potraviny, sladené nápoje, ochucovadlá - všetko čo je umelé a spracované.

Existuje aj pomoc vo forme krému, ktorá sa nanáša po sprche a zabraňuje prenosu kortikoidov do krvi ale necháva ich aby liečili zvonku.
Probiotiká sú kľúčové v tomto stave.

Veľmi rada vám viac poradím prostredníctvom konzultácie.


Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/