Ako liečiť syndróm bakteriálneho prerastania čreva?

Zodpovedané
14. feb 2019

Dobrý deň,

môj 6 ročný syn má syndróm bakteriálneho prerastania čreva a histamínovú intoleranciu.

Od júna 2018 ho trápia bolesti brucha okolo pupka. A to najmä ráno nalačno alebo po jedle. Niekedy to je silnejšia bolesť, niekedy malá. Teraz mi syn povedal, že tá bolesť je ako tlak dovnútra brucha a že ho to bolí stále. On sa cez deň správa akoby mu nič nebolo.

V septembri 2018 mu zistili syndróm bakteriálneho prerastania čreva. Najväčšiu hodnotu mal 29 vydychovaného vodíka. Dostal antibiotiká Normix na 7 dní. Potom bral probiotiká a dostal Helicid a Espumisan. Počas podávania to bolo ešte horšie. Stále štikútal a bolesť stále neprešla.

Pani gastroenterologička povedala, že nemá držať žiadnu diétu, že môže jesť všetko.

V októbri 2018 mal záchvat kašľa, kde sme išli aj na pohotovosť a až v januári 2019 mu zistili histamínovú intoleranciu, diaminooxidáza 6,30 hodnota.

Laktózová intolerancia bola negatívna.

Ako by som mala syna liečiť, aby sa zbavil bolesti brucha a vyliečil sa?

Je potrebné nejaké vyšetrenie, aby sme zistili, či nemá zápal na tenkom čreve?

Ďakujem

Dobrý deň,

ochorenie SIBO je u malých detí čoraz častejšie diagnostikované. Pri tomto syndróme sa odporúča vyradiť sacharidy, čo nie je určite vhodné pri malých deťoch vo vývoji. Tie naopak sacharidy potrebujú, keďže majú veľký výdaj energie na rast a aktivitu počas dňa aj spánku.

Navyše SIBO a HIT sú ochorenia, pri ktorých sa dodržiavajú dve rôzne diéty, ktoré sa vylučujú.
Odporučila by som vám zapracovať na posilnení fyzickej bariéry imunitného systému a to je budovanie črevnej mikroflóry. Pravidelné dlhodobé dopĺňanie probiotík (napr. SYMPROVE aspoň v úvode) má veľký efekt, pri týchto problémoch. Taktiež zameranie na domácu stravu s nízkym glykemickým indexom. Sladidlá, ktoré majú vysokú sladivosť a chutia detičkám sú datľový alebo kokosový sirup, okrem toho obsahujú rôzne vitamíny a minerály a majú nízky GI https://www.biosalus.sk/sladidla/kokosovy-sirup....

Navrhla by som aj vyšetrenie kvasiniek zo stolice a prípadne daľšie alergologické a intoleračné testy na potraviny. Zápal si skontrolujete z tesov CRP a tiež z krvného obrazu.

Ťažko zhrnúť všetky odporúčania do pár viet. Určite je to časovo náročná úprava zdravotného stavu.

Navrhovala by som vám odkonzultovať daľšie postupy prostredníctvom konzultácie. Kľudne ma kontaktuje ohľadom termínu.
Viac o histamínovej intolerancii si môžete prečítať aj na mojom blogu
https://imwell.sk/blog

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/