Ako sa mám stravovať, keď pravdepodobne mám syndróm dráždiveho čreva?

Zodpovedané
20. mar 2023

Dobrý deň,

poprosila by som o názor, či môže ísť o syndróm dráždivého čreva. Moje príznaky sú: bolesť v podbrušku, pichanie a kŕče na ľavej strane podbruška (väčšinou večer alebo po najedení), redšia stolica ráno, po vyprázdnení som chvíľu bez problémov, nafukovanie (viditeľné), často ma bolia kríže pri kŕčoch.

Zatiaľ som nebola na gastre. Boli mi doporučené bylinné kvapky na 10 dní. Krvný obraz mám v poriadku a aj pečeňové testy. Z gynekologického hľadiska je všetko v poriadku.

V poslednej dobe som bola vystavená väčšiemu stresu.

Môžu mi tie problémy spôsobovať nejaké alergie na potraviny?

Môže gastroenterológ zobrať krvné testy na potravinové alergie?

Čomu sa mám vyhýbať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažko sa mi odpovedá len na základe klinických prejavov.

Určite je vhodné navštíviť gastroeneterológa kvôli vylúčeniu potravinových intolerancií a zápalov v tráviacej sústave.

Stres ma negatívny vplyv na zmeny pH v jednotlivých úsekoch tráviacej sústavy a môže tak podnietiť nejaký zdravotný problém. Skúste aktívne začast stres spracovávať a budovať tak vyššiu oddolnosť.

Potravinové alergie riešie väčšinou alergológ, ale tie su typické v rannom veku. Ak máte podozrenie, že je za tým potravinova intolerancia, tak v dospelosti sa skôr treba zamerať na intolerancie - laktóza, mlieko, vajcia, pšenica a pod.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/