Ako variť pri histamínovej intolerancii?

Zodpovedané
18. júl 2019

Dobrý deň,

mám histamínovú intoleranciu a obrovský problém s výberom jedla. Som stále unavená, nervózna. Mávam pálenie hrdla a na hrudníku. Nedávno mi bola zistená alergia na kravskú bielkovinu.

Môžem jesť kuracie mäso, ktoré bolo chladené?

Poradíte mi rýchle jedlá na každý deň?

Ako mám stíhať variť pre rodinu a zvlášť pre mňa?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

úplne rozumiem, že ochorenia, ktoré Vám boli zistené skomplikovali život a tiež chod domácnosti. Je veľmi dôležié si uvedomiť doterajší spôsob životného štýlu. Častokrát sa my ženy zanedbávame kvôli rodine a povinnostiam 🙂 . Odráža sa to teda aj na našej strave a životospráve.

V princípe vnímam ako hlavný problém alergiu na kravskú bielkovinu (aj keď predpokladám, že sa jedná o intoleranciu mliečnej bielkoviny - rozdiel je v protilátkach). Na tento sa treba zamerať a vylúčiť zo stravy všetko s obsahom mliečnej bielkoviny. Pozor si treba dať aj na pečivo, sladkosti, instatné výrobky. Vhodné je začať so zmenou vo výbere potravín, kedy vyberajte najmä jednodruhové potraviny - zelenina, ovocie, obilniny, mäso, strukoviny (mungo, červená šošovica) vajcia, orechy, semená.

Mám na mysli teda pôvodné tzv. organické suroviny bez spracovania. Takto ak budete variť aj svojej rodine, skvalitníte aj ich životný štýl.

Histamínovú intoleranciu v tomto prípade môžeme vnímať ako syndróm, teda vedľajšiu príčinu neriešenej alergiu MBK, taktiež disbiózy. Tu si treba pomôcť výživovými doplnkami - probiotiká, tráviace enzýmy a akáciová vláknina.

Dbajte na čerstvosť, kvalitu, nekonzumujte šupky z ovocia, zeleniny, tiež kože z mäsa a rýb. Postupne vyraďte potraviny, ktoré Vám spôsobujú ťažkosti. Po čase môžete očakávať zlepšenie. Taktiež zaraďte vývary z mäsa a kostí do pravidelnej stravy.

Nezabúdajte aj na veľmi dôležitú vec a to je spracovanie stresu a negatívnych emócií.

Veľmi rada Vám viac poradím prostredníctvom konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/