Celé telo ma svrbí a ihličkuje. Odporúčate mi test na potraviny?

Zodpovedané
2. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Minulý rok ma začalo svrbieť a ihličkovať telo, ktoré bolo bez akejkoľvek vyrážky. Iba slabé začervenanie ako po holení. Ide o bodky, ktoré o pár minút zmiznú.

Začalo to v tehotenstve. Lekári mi tvrdili, že je to tehotenská dermatitída. Svrbenie neprestalo ani po pôrode. Už je to rok a neviem sa toho svrbenia a ihličkovania zbaviť.

Pridružili sa mi extrasystoly (palpitácie srdca 976 za 24 hod.). Kardiologické vyšetrenie ok, vraj to nie je nebezpečné, len nepríjemné. Telo ma svrbí takmer celý deň. Hlavne k večeru začne svrbieť veľmi intenzívne, do toho sa mi spustia palpitácie a v poslednej dobe sa mi aj horšie dýcha (neviem ako to opísať, akoby ma štípal nos a nevedela som sa nadýchnuť zhlboka).

Alergologické vyšetrenie je v poriadku, vraj nie som alergická. Robili mi roztoče, pele, prach a 5 základných potravín. Kožné vyšetrenie dopadlo v poriadku. Robili mi testy na textílie. Lekárka mi dala lieky Spirabel 5mg/2tbl večer. Týždeň bolo fajn, no po týždni zasa svrbenie začalo.

Antihistaminiká majú minimálny efekt. Gynekologické vyšetrenie hormónov je v poriadku. Hormóny štítnej žľazy sú tiež v poriadku, psychiatrické vyšetrenie ok.

Bežné vyšetrenie krvi bolo v poriadku. Mala som máličko zvýšené pečeňové testy. Takže mi povedali, že z toho to nebude.

Už som naozaj zúfalá. Nedokážem riadne spať, pretože to hrozne ihličkuje a najhoršie je, že mám pocit, že sa zadusím.

Odporúčali by ste mi test na potraviny?

Alergologička mi tvrdí, že je to zbytočné, keďže mi vyšlo 5 základných potravín negatívne.

Aké ďalšie vyšetrenie by ste mi odporúčali?

Ďakujem

Dobrý deň,

určite odporúčam otestovať iné protilátky na potraviny ako sú alergie (len typ IgE).
Ostatné protilátky IgM, IgG, IgA absolvujete u gastro alebo domácim testom. Vhodný je laktózový test, intolerancia mlieka, vajec a lepku.

Stav poukazuje na zvýšené množstvo histamínu v organizme, ktoré môže spôsobovať potravina/y, ktoré netolerujete.

Odporúčam aj vyšetrenie SIBO.

Suplementy by boli vhodné akáciová vláknina, probiotika Symprove, kvercetín, vitamín C.
Budem rada ak ma po výsledkoch skontaktujete.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/