Čo nám odporúčate, keď trojročná dcéra má zvýšené protilátky na lepok?

Zodpovedané
17. apr 2021

Dobrý deň,

moja trojročná dcéra sa od decembra sťažuje na bolesti bruška, hlavičky, zvýšenú únavu a nechutenstvo. Požiadala som detskú lekárku o odber krvi. Myslela som, že jej chýba vitamín D a železo.

A výsledky vyšli: Zvýšené protilátky na lepok (celiakia). Už sme objednaní na detské gastro, ale bola by som rada, keby ste pozreli v akom stupni to asi môže byť.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa výsledkov je podozrenie na celiaku oprávnené. Železo je pod normou aj pečeňové testy vyšli zvýšené. Taktiež však máte zvýšené výsledky IgG na kravské mlieko. Takže je potrebná aj diéta bez mlieka.

Je možné, že po stanovení celiakie a bezlepkovej diéte sa bude môcť v budúcnosti zaradiť mliečne keďže sa jedná o dieťa. Napríklad vo veku keď pôjde do školy. Dovtedy je vhodné diétovať aby sa zápal upravil a pozbieral sa črevný bióm do harmónie.

Budem rada keď ma kontaktujete a prejdeme si spolu výsledky a následne opatrenie v diéte.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/