Ide o geneticky vrodenú poruchu?

Zodpovedané
7. sep 2020

Dobrý deň,

i napriek niekoľkoročnej nízkohistamínovej diéte z pôvodných DAO funkcia 2,9 U/ml a DAO hladina 3,15 U/ml mi vzrástli hodnoty po 3 rokoch na DAO funkcia 4,9 U/ml.

Môže ísť o geneticky vrodenú poruchu pri HIT?

Deti majú rovnako nízke hodnoty, hoci v praxi majú menšie problémy s potravinami ako ja. Je to dlhodobý boj, ktorý sa však už negatívne prejavuje aj na krvnom obraze, okrem iného na zníženom počte bielych krviniek, teda aj imunite.

Akým spôsobom je možné potvrdiť, že ide o geneticky vrodenú poruchu?

Myslíte, že by sme v tom prípade mali nárok na nejakú finančnú úľavu (napr. ako pri celiakii)?

Dúfala som, že po určitom čase sa črevá zregenerujú a nabehneme na viacej potravín, ktoré sú momentálne dosť oklieštené.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

z mojej praxe vyplýva, že vo väčšine prípadov je HIT skôr dôsledok ako príčina ťažkostí. Myslím tým, že problémom môže byť nejaké funkčné alebo zápalové ochorenie. Ak toto ochorenie poznáme a stanovíme diétu a výživu týmto smerom + s dôrazom proti zápalu, mal by sa stav po čase stabilizovať.

Takže na mieste je otázka či Vás testovali na intolerancie enzýmové, bielkovinové, potravinové a inhalačné alergie, zápalové a funkčné ochorenia tráviacej sústavy (žalúdok, žlčník, pankreas, dvanástnik).

Ak áno, a všetko bolo negatívne tak je na mieste rozmýšľať o genetickej predispozícií HIT. Odborné štúdie uvádzajú, že geneticky vrodená intolerancia na histamín sa pohybuje okolo 1-1,5% z celkovej populácie, čo je dosť nízke číslo.

Finančná úľava sa poskytuje len pri diagnózach. HIT je zatiaľ uvádzaná ako syndróm, nemá číslo diagnózy.

Celiakia je závažné autoimunitné ochorenie, ktoré má dopady aj na iné orgánové sústavy, preto je diéta podporená zdravotníctvom. Pri dodržiavaní diéty celiatik predchádza iným ochoreniam.

Budem rada ak ma kontaktujete a skúsime spolu vymyslieť čo ďaľej a prídeme na to kde je skutočný problém.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/