Je mastocytóm u 11 mesačného dieťaťa znakom histamínovej intolerancie?

Zodpovedané
5. máj 2021

Dobrý deň,

môjmu 11 mesačnému synovi diagnostikovali mastocytóm. Má jeden jediný fľak (cca 1 cm) na boku (verím, že viac sa ich nevytvorí).
Kožná doktorka mu spravila komplet krvný obraz, tryptáza je ok, tiež sono brušných orgánov. Veľa som o tejto diagnóze nenašla, väčšinou len odborné články, ktorým ja ako laik asi nie úplne správne rozumiem.

Pochopila som, že sa jedná (pravdepodobne) o zhromažďovanie histamínu v istej časti tela a prejavuje sa to práve tým fliačikom, ktorý by v prípade reakcie mal sčervenať, pripadne sa spraviť pľuzgierik.

Doktorku máme skvelú, avšak nevedela mi diagnózu podať ako laikovi teda ja vlastne ani celkom nerozumiem synovej diagnóze. Vraj časom fľak zmizne a vybledne.

Bude tým pádom syn vyliečený?

Internet ponúka (z pohľadu mňa ako matky) strašidelné informácie avšak podľa doktorky to nie je nič vážne, teda treba len sledovať a čo nesadne, tak sa tomu vyhýbať.

Čo to vlastne je?

Ďakujem

Dobrý deň,

histamínová intolerancia je veľmi zriedkavé ochorenie. Týka sa len 1% našej populácie, avšak ako syndróm sa vyskytuje vo veľkej miere.

Prejav mastocytómu môže, ale aj nemusí súvisieť s neznášanlivosťou potravín ako je napríklad lepok, pšenica, mlieko, vajcia a iné.

Sledujte tieto prejavy a ak sa budú zhoršovať, absolvujte základné vyšetrenia na alergo alebo gastro.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/