Koľko sacharidových jednotiek môžem zjesť počas dňa, keď mám tehotenskú cukrovku?

Zodpovedané
13. máj 2020

Dobrý deň,

mám 33 rokov a som v 27. týždni tehotenstva. Bola mi zistená tehotenská cukrovka. Hodnoty som mala vyššie po 2. a 3. meraní 10,2 po hodine a 8,9 po dvoch. Ihneď som vyradila zo stravy cukor, avšak kým dostanem k diabetologičke, rada by som upravila jedálniček. Vážim 65 kg a meriam 170 cm.

Koľko sacharidových jednotiek by som mala zjesť počas dňa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri tehotenskej cukrovke je veľmi dôležité znížiť glykemický index (ďalej GI). Sacharidy sú pre fungovanie metabolizmu nevyhnutné a v tehotenstve dvojnásobne.

Preto je dôležité aké si vyberieme. Zaraďte do stravy najmä komplexné celozrnné obilniny, ktoré obsahujú viac vlákniny a znižujú tak GI - špalda, ryža, pšeno, pohánka, quinoa. Z týchto obilnín si môžete pripravovať aj kaše prípadne vločky pridávať do polievok. Sacharidy môžete získavať aj z ovocia, kedy sa vyhýbame hroznu, citrusom a banánom a siahnite skôr po drobných druhoch ako čučoriedky, maliny a pod. Zelenina je tiež výborným pomocníkom pri tehotenskej cukrovke a to najmä zelenina varená.

Vyradiť zo stravy je potrebné sladené nápoje, spracované mliečne výrobky a dezerty, sladkosti všeobecne, mastné a vyprážané jedlá, pečené zemiaky a chipsy.
Sladiť môžete cukrom z kokosových kvetov.

Diabetické výrobka obchádzajte, umelé sladildá v tehotenstve neprospievajú

Keď sa budete riadiť týmito pravidlami, mal by sa Vám dostatočne upraviť cukor.
Samozrejme nepoznáš do detailu Váš stav a anamnézu preto sa riaďte najmä odporúčaniami diabetológa.

Sacharidové jednotky sa rátajú podľa bazálneho metabolizmu, ktorý sa zvyšuje aj v závislosti od gestačného týždňa a podľa výkonu počas dňa.

Preto jednotlivé hodnoty je potrebné prekonzultovať osobne.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/