Mala by som dcérke vylúčiť zo stravy mliečnu bielkovinu?

Zodpovedané
6. apr 2023

Dobrý deň,

kvôli refluxu som bola s 1,5-ročnou dcérkou u gastroenterológa, kde jej brali krv a aj stolicu. Výsledky boli podľa doktora v poriadku. Ale dcérka má stále problémy. Vyhadzujú sa jej fľaky na tvári, hlavne v noci sa škriabe po celom tele a veľmi zle spí. V noci je plačlivá. Cez deň je v pohode.

Hodnoty krvi, ktoré jej nevyšli v norme (okrem takých tých základných, tam má viacej zlých hodnôt):
amyláza celková 2,14
IgA v sere 0, 24
sp. IgE kravské mlieko 2,05 pozitívne

Čo vlastne tieto výsledky znamenajú?

Je vhodné vylúčiť mliečnu bielkovinu?

Ďakujem

Dobrý deň,

interpretácia výsledkov prináleži gastroenterológovi, ale podľa mojich vedomostí je to takto:
Amyláza celková 2,14 - zvýšené hodnoty amylázy. Amyláza je enzým, ktorý produkuje pankreas a štiepi ním škroby. Ak je táto hodnota zvýšená môže sa jednať o viacero ťažkosti s pankreasom alebo trávením.

IgA v sere 0, 24 - znížeme hodnoty IgA poukazujú často práve na alergiu.

sp. IgE kravské mlieko 2,05 pozitívne - ktorú máte tu potvrdenú alergiu na mliečnu bielkovinu. Kvôli tejto alergii je pravdepodobne zvýšená aj hodnota Amylázy. Hodnoty pankreatických enzýmov často súvisia s netoleranciou mliečnych zložiek.

Odporúčam konzultovať tieto výsledky s ďaľším lekárom. Hoci aj s pediatrom.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/