Mám alergiu na bielkovinu kravského mlieka a HIT. Čo mi odporúčate, keď trpím plynatosťou?

Zodpovedané
29. apr 2021

Dobrý deň,

bola som na gastre na vyšetrení kvôli črevným problémom. Doktor mi robil gastroskopiu bral aj vzorky na histológiu. Helikobakter sa nepotvrdil a aj druha vzorka zo žalúdka bola v poriadku. Bral mi krv na gastropanel. Vyšla mi alergia na bielkovinu kravského mlieka a HIT 2,2.

Nič so mnou viacej nerobil, že sama musím prísť na to, že čo mi škodí vylučovacou metódou. Kŕče a ani bolesti nemám. Len som mala plynatosť, ktorá sa zmiernila a stolicu raz normálnu, potom na druhykrát koľkokrát už riedku. Ráno vstanem a už musím ísť na wc. Niekedy sa stane, že ešte po raňajkách musím ísť. Potom mám už celý deň kľud.

Robil mi aj rektoskopiu, ktorá bola v poriadku.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

na gastroenterológií vám zistili alergiu alebo intoleranciu kravského mlieka. Overiť si to môžete na základe triedy protilátok, ktoré vám vyšli pozitívne. IgG, IgM a IgA - intolerancia. IgE- alergia.

Rozdiel je v zásade v tom, že pri alergii hrozí anafylaxia. Pri intolerancii nie ale je spojená so zápalom čreva. Preto aby ste predišli ďaľším intoleranciám na ostatné základné potraviny, je nutné vyradiť primárne mlieko a mliečne výrobky ale sekundárne množstvá - instatné potraviny, keksíky, čokolády, zmrzlina a všetko ostatné čo obsahuje mliečne zložky.

Plynatosť a riedka stolica je prejav, ktorý pociťujete kvôli príjímaniu mlieka. Nie sú vhodné ani bezlaktózové výrobky. Tie sú vhodné pre pacientov s laktózovou intoleranciou.

Odporúčam preto plnú bezmliečnu diétu a protizápalovú stravu - minimum cukru, spracovaných potravín, sladených nápojov, chemických aditív. Čo najviac domáce, lokálne a sezónne kvalitné potraviny s dostatočným pitným režimom.
Len tak môžete svoj stav stabilizovať.

Prípadne ešte otestuje na laktózovú intoleranciu, ktorá býva často príčinou vzniku intolerancie MBK.

Suplementy odporúčam vitamín C, vápnik, omega 3 a 6 vo forme olejov - tekvicový, konopný, probiotiká.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/