Mám sa úplne vyhýbať mliečnymi produktom?

Zodpovedané
8. mar 2021

Dobrý deň.

na gastre mi vyšlo, že nemám intoleranciu laktózy z krvi.

U obvodnej predtým po tráviacim problémoch mi vyšlo zvýšená alergia na kravské mlieko ale len v tom období.
Lenže po mliečnych produktoch mi aj tak nie je dobre.

Môžem mať intoleranciu?

Mám sa úplne vyhýbať mliečnymi produktom?

Aké môžem použiť náhrady?

Ďakujem

Dobrý deň,

intolerancia laktózy a intolerancia mliečnej bielkoviny často spolu súvisí. Ak máte pozitívne výsledky na tieto dve intolerancie je nutné vylúčiť zo stravy všetky živočíšne mliečne produkty ( aj ovčie a kozie).

Dávajte si pozor na obsah bielkovín a laktózy vo všetkom čo kupujete a tiež v liekoch.
Ako vyberať potraviny pri intoleranciách sa dočítate v mojom článku https://imwell.sk/blog/na-zložení-záleží-ako-vy...

Čo sa týka náhrad tak si treba uvedomiť, že intolerancia je najmä črevný problém a často spôsobuje zápal v tráviacom trakte. Takže na zlepšenie stavu je potrebné diétu smerovať bez mliečnych výrobkov ale aj bez prozápalových potravín ako sú cukor, chemické aditíva, umelé sladidlá, siričitany a pod. Náhrady hľadajte najmä v čistých produktoch ako čisté kokosové mlieko/smotana/olej, ryžové, mandľové, ovsené mlieko/smotana, vegánske výrobky s jednoduchým zložením,

Ak by ste sa nevedeli zorientovať v novom stravovaní môžeme sa spojiť prostredníctvom video konzultácie.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/