Máme nárok na opakované testy pri alergii na bielkovinu kravského mlieka?

Zodpovedané
17. jún 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej dcérky. Keď mala v januári 4 mesiace, tak jej bola zistená alergia na BKM. Mala veľmi silné koliky, krv v stolici, kakanie bolo možné iba s rúrkou.

Na gastre dostala mlieko Nutrilon Alergy Digestive Care, po ktorom sa jej hneď uľavilo. Po dvoch mesiacich nám ho zmenili za Nutrolon Alergy Care, aby si dcérka zvykala na laktózu. Teraz ho pije tretí mesiac. No už asi mesiac pozorujem, že dcérka veľmi veľa kaká. Nie je to ale hnačka. Niekedy mí stolicu aj 5-6x za deň a je toho dosť veľa. Niekedy kaká úplne nestrávené jedlo.

Viem, že zavedením príkrmov sa stolica mení, no neviem či je v poriadku, že je to tak často. Niekedy kaká skoro celý deň do každej plienky. Inokedy len 3x, ale veľké množstvo. Posledné noci sa budí na boľavé bruško.

Je to normálne?

Dcérka má 8 mesiacov a váži 7700 g. Za posledné 2 mesiace pribrala cca 900 g. Pediatrička to nejako neriešila.

Budúci mesiac máme kontrolu na gastre a potom budeme musieť robiť záťažový test na BKM. Zdá sa mi to dosť skoro v 9. mesiaci po iba 5 mesačnej diéte.

Podľa doktorky to bude prebiehať tak, že dám dcérke ochutnať z jogurtu a podľa toho sa uvidí. Krvné testy opakovať nebude, lebo že sú drahé a že aj tak vychádzajä odlišné výsledky.

Je možné na základe zjedenej lyžičky jogurtu robiť nejaké závery?

Máme nárok na opakované testy?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvej časti otázky spomínate postup, ktorý navrhol lekár pri ABMK. Nutrilon, ktorý ste dostali obsahuje mliečnu bielkovinu, ale v rozloženej forme na aminokyseliny, tak že nezaťažuje trávenie a nemal by tak reagovať s imunitou.

Otázne je aké testy ste podstúpili na zistenie ABMK a či naozaj ide o alergiu alebo intoleranciu mliečnej bielkoviny. Zavedenie, alebo zmena mliečka s laktózou po 2 mesiacoch môže spôsobovať časté stolice a to z dôvodu disbiózy, kedy nedokáže byť mliečko strávené, ale len preletí trávením. Ideálne by bolo ak by dcérka mohla prijímať mliečko materské s tým, že matka je na bezmliečnej diéte.

Druhá časť otázky, k tomuto sa mi ťažko vyjadruje, keďže postup každého lekára je iný. Môj osobný názor je, že na záťažové testy je príliš skoro a diéta pri pravej alergii by mala pokračovať do 3 rokov, dokedy sa buduje črevný bióm a nemali by sme na ňom experimentovať. Odporučiť vám môžem len to, čo by som spravila ja a to je druhý názor lekára na postup.

Keďže neviem či ste zisťovali alergiu alebo intoleranciu, ťažko odpovedať či máte na testy nárok.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/