Megapozitívny test na fruktózu a diéta Fodmap. Aké sladkosti môže syn jesť?

Zodpovedané
13. aug 2019

Dobrý deň,

môjmu synovi pri vodíkovom dychovom teste zistili megapozitívny výsledok. Bola mu odporúčaná diéta Fodmap s prísnym.obmedzením ovocia a džúsov.

Okrem toho, že som do ruky dostala papiere s diétou a názorný týždenný jedálniček, tak po 5. dňoch som v koncoch. Snažím sa googliť, čo môže a čo nie. Snažím sa spestrovať jedálniček, no odmieta jesť to, čo mu pripravím a vždy je hladný.

Chýba mu cukor. Inak jedol aj ryžu. ktorú už teraz nechce. Hlavne chce jesť častejšie ako po 3 hodinách. Takže vždy nejaķý popcorn, alebo kukuričné a ryžové chlebíčky musia byť.

Aké sladkosti mu môžem dávať?

Koľkokrát denne má jedlo konzumovať a aké pauzy sú povolené?

Môžem mu do vody pridať citrón alebo mätu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vodíkový test ste predpokladám absolvovali kvôli syndrómu SIBO. Škoda, že nepíšete koľko má syn rokov a či dostal liečbu antibiotikami. Obmedzenia, ktoré sa kvôli SIBO odporúčajú sa stanovujú lekárom na určité obdobie spolu s liečbou. Nie je vhodné dlhodobo vylúčiť fodmap potraviny, najmä u detí vo vývoji. SIBO je syndróm kedy je značne narušená rovnováha čriev a črevného biómu.

Preto je nevyhnutné zaradiť zasadotvorné probiotické potraviny a starostlivo nastaviť živiny tak aby nedošlo k podvýžive. Popcorn, kukuričné a ryžové chlebíčky môžu stav SIBO ešte zhoršiť. Sladkosti sú v prípade liečby nevhodné.

Citrón a mäta do vody určite môže byť.

Budem rada ak ma kontaktujete a dohodneme si podrobnejšiu konzultáciu, aby som Vám mohla poradiť.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/