Môže dcéra konzumovať sójový lecitín?

Zodpovedané
7. apr 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 7 ročnej dcérky, ktorej robili šp.IgE pediatrické z krvi a pri sóji jej vyšli hodnoty 3,5 IU/ml (3).

Môže dcéra konzumovať sójový lecitín?

Nemá žiadne ťažkosti tráviaceho charakteru, nebýva vôbec chorá, jesť jej chuti, nie je vyberavá, má pestrú stravu.

Okolo úst má ale posledný rok opakovane ekzém, pripadne kútiky, čo ale môže súvisieť aj so zlatým stafylokokom v nose (stredne masívne).
Keďže sme hľadali príčinu ekzémov, boli sme preventívne aj na ORL vyšetrení, kde bol jej urobený aj ster z nosa. Iné ťažkosti dcérka nemá, ani hlieny, soplíky alebo bolesti hrdla.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

špecifické IgE protilátky poukazujú na alergiu a tak je potrebné sa vyhýbať nielen sóji a výrobkov z nej ale aj sóji v skrytej v iných potravinách. Alergia má často súvis s ekzémom. Staphylokok je infekčný problém a je dobré podporiť organizmus vitamínmi a probiotikami.

Podľa viacerých organizácií ako napr FARE - https://www.foodallergy.org/ sa sójový lecitín pri alergii na sóju odporúča konzumovať.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/