Môže dieťa kvôli intolerancii na laktózu odmietať dojčenie?

Zodpovedané
3. jún 2024

Dobrý deň,

môj 6-mesačný syn má potvrdenú intoleranciu na laktózu. Od narodenia mal problém, že po každom dojčení plakal, pučil sa, kakal hlieny, napínalo ho, bol nafúknutý a zaplynený.

Stále sa to pripisovalo kolike. Od 3. mesiaca sa však chce dojčiť len v spánku. V bdelom stave nepríjme ani prsník a ani fľašu. Keď sa potvrdila laktóza, tak nám dali Coliprev pred každým dojčením. Nepomáha.

Odmieta sa často aj dojčiť v spánku, koľkokrát aj 5 - 10 hodín nepapá. Pani doktorka predpísala bezlaktózové umelé mlieko Nutrilon lactosee free.

Máte skúsenosť aj s tým, že dieťa naozaj odmieta dojčenie z tej intolerancie?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je veľmi neprijemná situácia. Budem sa snažiť napísať všetky dostupné informácie.
Laktózová intolerancia je ochorenie, kedy je nedostatok enzýmu laktázy.

Ak je prítomná absencia laktázy už od narodenia, ide o primárnú laktózovú intoleranciu.
Materské mlieko obsahuje svoju formu laktózy, avšak obsahuje aj vhodné probiotiká, enzýmy, imunostimulačné látky, laktoferín, lyzozým a iné. Toto všetko natoľko posiľnuje imunitný systém, nervový systém, črevný mikrobióm, že mliečna formula nikdy nedokáže nahradiť tieto látky. Aj keď by sme ich podávali zvonku, vždy pôjde o formu z iných živočíchov a nezabezpečíme takú vstrebateľnosť.

Teraz je otázne, že nakoľko je situácia vážna, či dieťa trpí hnačkami, či je prímes krvi a hlienu. Či dieťa neprospieva, nerastie a nepriberá.

Vy ako matka poznáte svoje dieťa najlepšie. Deti sa dojčia rôzne. Len z vlastnej skúsenosti viem, že syn sa budil na dojčenie každé dve hodiny do 1 roka. Následne pokračovalo dojčenie aj cez deň a v noci do 2,5 roka. Dcérka už ako novorodenec vydržala 6 - 7 hodín bez dojčenia. Aktuálne ako 1,5-ročná sa dojčí len v noci nadránom, občas cez deň.

Tým chcem povedať, že žiadne dieťa sa nedojčí dokonale. Každé má svoje individuálne nastavenie a vy musíte zvážiť či je to kvôli zdravotnému stavu (napr. na základe indikácií, ktoré som vypísala).

Určite Vám odporúčam:

  • Vy ako matka vyradiť laktózu zo stravy.
  • Podávať jeden kmeň probiotík Lactobacilus casei (kmeň Bifidus sp. má z MM dostatok, do 1 roka nie je potrbené dopĺňať).
  • Sledovať klinické prejavy.
  • Konzultovať prechod na príkrmy (rada Vám poradím).
  • Konzultovať dojčenie s laktačnou poradkyňou, ktorá má skúsenosti s rôznymi ťažkosťami a pozná individualitu dieťaťa - môžem Vám posunúť kontakt.
  • Ak budete riešiť prechod na UM, tak sledujte zloženie,problémom je najmä veľké množstvo glukózy. Pomaly však pri prechode na príkrmy by ste to mohli zvládnúť.

Na záver by ma zaujímalo, že aké vyšetrenie ste podstúpili. Ja poznám tri:

  • laktózovo tolerančný test,
  • výdychový test,
  • histologický odber.

Ani jeden mi nepríde, že sa dá uskutočniť u tak malého dieťata. Jedine, že by ste podstúpili test na protiláky zo séra. Tam je dôležité, aby boli pozitívne IgA. IgG nám nič nepovedia.

Dieťa v tomto veku formuje imunitný systém a naozaj môže byť progil IgG zavádzajúci.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/