Môže sa celiakia alebo intolerancia laktózy prejavovať zápachom z úst a bolesťou brucha?

Zodpovedané
20. mar 2023

Dobrý deň,

môj 3-ročný syn má dlhodobé bolesti brucha. Niekedy je to horšie, inokedy lepšie. V poslednej dobe sa sťažuje na brucho každý deň. Bolesti trvajú možno 2 minúty a potom to prejde.

Dala som mu vyšetriť stolicu a urobili mu aj výtery z nosa a hrdla. Všetko je v poriadku, tak nás poslali na gastro. Stolicu má v poriadku, žiadne hnačky, akurát je mierne žltej farby.

Zaregistrovala som aj to, že mu ráno veľmi smrdí z úst, pripísala by som to hnilobe. Kým sa dostaneme na gastro, tak by som sa rada opýtala, čo si o tom myslíte.

Môže sa takto prejavovať celiakia alebo intolerancia laktózy?

Ďakujem

Dobrý deň,

tiež by som sa priklonila k týmto dvom diagnózam. Prejavy sú podobné. Bolesť brucha môže byť skôr o kŕčoch v brušku a nafukovaní. Žltá stolica je prejavom nestrávených tukov.

Môj 3-ročný syn má laktózovú intoleranciu a prejavy mal podobné. Takže Vám viem povedať len na základe vlastnej skúsenosti. Diagnózu určite odhalí detský gastroenterológ.

Zatiaľ však nie je jasné či ide o celiakiu alebo LIT, preto by ste nemali vyriadiť potraviny zo stravy. Jedine, že by ste mali informáciu, že laktózovú intoleranciu testujú u daného lekára laktózovo-tolerančným testom. Vtedy netreba byť zaťažený laktózou a môžete ju zo stravy vyradiť.

Pri podozrení na celiakiu to však neplatí.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/