Zlepší sa mi stav hrubého čreva, keď si upravím stravu?

Zodpovedané
16. sep 2023

Dobrý deň,

už 2x presne po roku som mala stav vyžadujúci USG a antibiotickú liečbu. Naposledy bola nutná už aj hospitalizácia. CRP bolo iba 12, ale nasadili mi Normix a Entizol na preliečenie čriev. Následne po podpísaní reverzu mi gastroenterológ vyšetril kalprotektin zo stolice a mala som hodnotu iba 15 (pred rokom 75). Povedal mi, že tento stav mám z histamínu (som silná alergická od detstva) a môže sa kedykoľvek zopakovať. Musím dodržiavať diétu (písať si čo mi vadí a vynechať to).

Dnes som si kúpila Revicolin (tablety pri problémoch s histamínom), mám aj Histapp. Nemám to kombinovať + probiotiká.

Je nutné úplne vylúčiť kofeín?

Veľmi by mi chýbal, ale mávam po káve kŕče a hnačky. Pijem malé silné presso 2x denne, ale nie na prázdny žalúdok. Mám aj bezlaktózovú intoleranciu.

Čomu všetkému sa musím vyhnúť?

Problém mi spôsobilo, že som zjedla chlebíčky s paradajkami, uhorkami a pila alkohol. Syn mal oslavu narodenín a to isté sa mi stalo po roku zasa na jeho narodeninách.

Stav trval 4 dní a zhoršoval sa veľkými kŕčmi v podbrušku na ľavej strane, neprestávajúcimi ani po užití Buscopanu. Diagnostikovali to na chirurgii ako zápal hrubého čreva. Liečili týždeň.

Môže byť takýto stav vyvolaný histamínom?

Zlepší sa mi úpravou stravy stav hrubého čreva?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem tomu ako sa vyjadril lekár a aj súhlasím. Dobré by však bolo pozerať sa na to aj z pohľadu funkcie črevného biómu.

Snažte sa o jeho harmonické fungovanie stravou ale psychosomatikou. Taktiež by bolo dobré nechať si vyšetriť črevný bióm - napr. prostredníctvom. ippm.sk.

Kofeín - väčšinou býva problém aj v zdroji. Neviem akú kávu používate, ale bolo by dobré vyskúšať praženú na Slovensku. Rozdiel je najmä v obsahu mykotoxínov, ktoré môžu spúšťať klinické prejavy HIT.

Podľa stavu, ktorý opisujete po oslave môže byť na vine histamín, ale naskytuje sa mi otázka či máte absolovované celé gastro vyšetrenie. Myslím tým fibroskopiu, histologické odbery, kolonoskopiu... Touto cestou by som išla, aby ste poznali príčinu vzniku takýchto ťažkostí.
Predsa len klinické prejavy nás skôr smerujú na gastro ako na histamínovú intoleranciu, ktorá ma okrem gastro prejavov väčšinou prejavy na koži. Môže byť tak skôr syndrómom, ako hlavnou príčinou stavu.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/