Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Znamená zvýšená transglutamináza celiakiu?

Zodpovedané
17. jún 2021

Dobrý deň,

moja dvojročná dcérka trpí od marca po prekonaní Covid-19 zápchou. Stolicu má každý tretí - štvrtý deň, a to samovoľne. Resp. po podaní čípku, tipovali sme vedome zadržiavanie.

Po vyšetrení u pediatričky jej vyšla transglutamináza 200. Odporučila nás na gastro, ale najbližší termín sme dostali v novembri. Anemická nie je, Iba občas spomenie bolesť brucha.

My rodičia celiakiu diagnostikovanú nemáme. Na stehnách má asi 2 - 3 suché ekzematické ložiská o veľkosti hrášku.

Potvrdí sa podľa Vás celiakia?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa pozitívneho výsledku a symptómov je podozrenie na celiakiu oprávnené. Ak vám dali termín až v novembri, tak musíte nájsť iného gastro, ktorý vás skôr vyšetrí.

Celiakia nie je len o bezlepkovej diéte je to autoimunitné ochorenie, ktoré má veľa prejavov ako neprospievanie, zápal čreve, malabsorpcia - nevstrebávanie živín, s tým spojená kazivosť zubov, kostí a pod.

Skúste sa objednať na gastro kliniku do Martina. Začínajúci ekzém môže súvisieť s lepkom alebo reakciou a laktózu/mliečnu bielkovinu. Tá býva často pridružená pri celiakii.

Celiakia je genetické ochorenie, ktoré sa však nemusí celý život prejaviť. Ak má však dcérka pozitívnu genetiku, tak je možné, že stresujúci faktor ako bolo prekonanie ochorenia Covid-19 prispel k prejaveniu tohto ochorenia. Genetický test viete absolvovať doma a zaslať na rozbor.


Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/