22 mesačná dcéra má defekt predsieňového septa. Má mať nejaké obmedzenia?

Zodpovedané
15. aug 2020

Dobrý deň,

dcéra má teraz 22 mesiacov a minulý rok jej zistili malý defekt na srdiečku vo veľkosti 4 mm, ktorý sa jej neuzavrel. Zväčšil sa na 6 - 10 mm. Vyšetrenie na Kramároch máme 25. septembra.

Dcéra má momentálne 9,5 kg.

Má mať nejaké obmedzenia?

Napr. ohľadom cestovania, pohybu (nadmerné namáhanie, trampolína, vyhadzovanie do vzduchu).

Máme sa pokúsiť vyhýbať dráždivému správaniu dieťaťa (plač, trucovanie)?

Má mať nejaké obmedzenia voči kolektívu?

Doteraz dcérka nemala žiadne zdravotné ťažkosti. Od narodenia je sledovaná, čo sa týka neprospievania, nižšia váha.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

predsieňový defekt je jednoduchá chyba srdca, ktorej prejavy závisia od veľkosti defektu.

Nemusí sa na dieťati prejavovať vôbec, alebo príznaky niekedy nastupujú až vo vyššom veku.

Doporučujem Vám pravidelné echokardiografické kontroly defektu a pravého srdca. Obmedzenia defekt momentálne nevyžaduje.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/