4-ročná dcérka má Alströmov syndróm. Aké sú prognózy pri tejto diagnóze?

Zodpovedané
14. feb 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať, či ste sa už stretli s Alströmovým syndrómom. Dcérke v troch mesiacoch zlyhávalo srdce, ležala u Vás v kardiocentre. Lekári u Vás v kardiocentre to uzavreli tak, že jej vírus spôsobil myokarditidu a stanovili diagnózu dilatačná kardiomyopatia. Teraz má 4 roky a srdce sa jej upravilo, minulý rok jej vysadili posledné lieky.

Po genetických testoch jej stanovili diagnózu Alströmov syndróm, ale Vašej lekárke v kardiocentre sa nezdá, že by mala tento syndróm. A to preto, lebo sa jej srdce upravilo, že vy mávate syndrómové deti a srdce sa im nevylieči.

Čo máme do budúcna čakať?

Môžu sa srdcové problémy vrátiť?

Dcéra má aj zrakové postihnutie, ktoré je tiež príznakom tohto syndrómu ako aj dilatačná kardiomyopatia.

Ďakujem

Dobrý deň,

kardiomyopatia u malých detí s týmto syndrómom sa môže zlepšiť, ale môže prísť znova k opätovnému zhoršeniu funkcie srdca. Z tohto pohľadu by boli vhodné rutínne kontroly funkcie srdca Vášho dieťaťa.

Čo sa týka potvrdenia samotného syndrómu, tak doporučujem Vám vyšetrenie u klinického genetika.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/