6 mesačný syn má stenózu pľúcnice. Ako sa postupuje, keď katetrizácie nepomáhajú?

Zodpovedané
9. apr 2020

Dobrý deň,

môj 6 mesačný syn má stenózu plúcnice. Dvakrát bola diagnóza riešená katetrizačne. Hodnoty sa po katetrizácii zlepšili, ale o nejaký čas sa zase zhoršili. Kontrolu máme až o niekoľko mesiacov.

Je nebezpečné pre môjho syna, ak by niekoľko mesiacov fungoval so zhoršenými hodnotami?

Ako sa zvyčajne postupuje, keď katetrizácie nepomáhajú?

Je možné to riešiť operačne?

Aká býva úspešnosť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prípade, že katetrizácia neuspela a zúženie na pľúcnej chlopni je závažné, bude nutná operácia.

Jej načasovanie závisí od veľkosti gradientu na pľúcnej chlopni, prípadne od miery zhrubnutia a funkcie pravej komory.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/