Môžme podľa sona vylúčiť niečo, kvôli čomu by bábo neprežilo?

Zodpovedané
28. apr 2019

Dobrý deň,

včera som mala 2D anatomy, teda morfologické sono v 20. týždni. Videli úplne všetko a bolo to ok. Posledné bolo srdce. Videla 4 komory, niečo povedala, že sú aj správne ohraničené, len v tej rýchlosti neviem snáď som to dobre preložila, že ohraničené komory (Chambers), aj srdiečko bilo v poriadku. Lekárka chcela ešte pozrieť outflow (niečo s krvou do srdca či zo srdca) a povedala, že musím prísť znova. Vraj to kvôli polohe dieťatka nemôže vidieť.

Poslala ma aj poprechádzať sa, zatriasť bokmi, ale bábo sa otočilo ešte na horšiu pozíciu. Doteraz bolo všetko ok. Povedala, že keby sa obávala niečoho, tak by ma poslala špecialistovi, že to len nie je vidieť, nič sa nedeje.

Ale ja sa aj tak stále bojím.

Myslíte, že keď bolo vidieť komory v poriadku a tlkot správny, že niečo kvôli čomu by bábo neprežilo sa môže vylúčiť?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pri prenatálnom morfologickom vyšetrení srdca je potrebné zobraziť všetky jeho oddiely, vrátane výtoku z komôr a veľkých ciev.

V prípade, že to nebolo vidieť doporučujem ďalšie vyšetrenie na znázornenie aj týchto štruktúr.

MUDr. Matej Nosáľ, PhD.
Primár Kardiochirurgického oddelenia Detského kardiocentra
Predseda Správnej rady Nadácie šťastné srdcia
Limbová 1
83351 Bratislava
Tel: 02 59371 327
Web: http://www.nadaciastastnesrdcia.sk/