Ako postupovať, keď chceme odkúpiť pozemok od Slovenského pozemkového fondu?

Zodpovedané
18. máj 2023

Dobrý deň,

chceme odkúpiť záhradu od PFS. Táto záhrada sa nachádza pri našom dome a využívame ju.

Ako máme postupovať?

Potrebujeme nejaké prílohy k žiadosti (overenie, výpisy)?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade je potrebné sa priamo obrátiť na SPF na základe žiadosti. V žiadosti by som určite uviedla, že ste vlastníkom priľahlého pozemku, kde by som uviedla všetky potrebné údaje a priložila list vlastníctva nielen záhrady, ale aj Vašej nehnuteľnosti.

Uviedla by som od kedy máte vlastníctvo rodinného domu a ako dlho využívate priľahlú záhradu a to, že sa o ňu staráte - máte ju v užívaní a zveľaďujete ju. Priložiť náčrt z katastrálnej mapy pre lepšiu orientáciu a kludne aj fotografie záhrady.

Overenie nie je potrebné. Podpíšete žiadosť ako vlastníci rodinného domu - podieloví či manželia. Odporúčam čím viac príloh, tým niekedy lepšie a je lepší prehľad o situácii, kto, čo chce.

V žiadosti musíte uviesť či máte záujem o prenájom či kúpu- Prípadne obidve možnosti, lebo je ľahšie získať nájom nehnuteľnosti odplatný v prvom kole ako hneď žiadať odkúpenie. To je zdĺhavejšie a komplikovanejšie. Ak však získate nájom, môžete po nejakej dobe následne požiadať SPF o odkúpenie pozemku.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com