Ako postupovať, keď sa so štyrmi osobami nedohodnem o odkúpení podielov?

Zodpovedané
15. máj 2023

Dobrý deň,

vlastníme podiel pozemku 17/20 z 900 m2 orná pôda. Zatiaľ nie je zaradený v intraviláne obce. Chceli by sme o to požiadať a stavať na ňom dom. Sú tam další 4 podielnici.

Ako odporúčate postupovať, ak sa s nimi nedohodnem o odkúpení podielov (1/20, 1/20, 1/40, 1/40) v normálnej cene?

Taktiež 1/20 má človek bez údajov a správcom je SPF.

Ďakujem

Dobrý deň,

je potrebné sa s nimi dohodnúť na trhovej cene a jednať s nimi buď postupne alebo naraz. Je možnosť, že sa to dá na súd, ale lepšie je sa s nimi najprv dohodnúť mimosúdne.

Odporúčala by som dať si spraviť ocenenie či znalecký posudok na pozemok a podľa neho, čo sa týka ceny aj postupovať. Je to hodnoverné.

V prípade SPF je tiež možné požiadať o odkúpenie či prenájom na základe žiadosti a priamo s SPF komunikovať. Tam je to na dlšiu komunikáciu a vôbec spracovanie.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com