Ako postupovať pri predaji bytu, ktorý je viazaný hypotékou?

Zodpovedané
4. máj 2023

Dobrý deň,

chceme predať byt, ktorý je viazaný hypotekárnym úverom. Momentálne predávam vlastný byt, ktorý má záložné právo z banky a mám aj záujemcu, ktorý by ho rád kúpil.

Aké sú potrebné kroky, resp. podmienky, aby sa predaj mohol realizovať a nič by sa nevynechalo?

Predaj riešim sama, teda bez realitného makléra.

Je potrebné zapojiť finančného poradcu na vyhotovenie kúpnej zmluvy alebo inej veci?

Viem, že je potrebných pár veci pri predaji nehnuteľnosti ako je požiadanie o predčasne splatenie hypotéky, znalecký posudok bytu (ohodnotenie bytu), správny poplatok 66 eur pri prevode vlastníckeho práva na okresnom úrade, katastrálny odbor a v neposlednom rade notárske overenie podpisov na kúpnych zmluvách.

Nehnuteľnosť bola nadobudnutá pred uzavretím manželstva. Manžel súhlasí s predajom bytu.

Je potrebné z jeho strany urobiť žiaden krok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

každá nehnuteľnosť sa dá predať a rovnako aj tá, ktorá je zaťažená záložným právom - hypotékou.

Predaj nehnuteľnosti je závažný proces a úplne ho neodporúčam riešiť sama. Môžu sa vyskytnúť záležitosti, ktoré nemožno predpokladať a predpovedať vopred.

Aktívnu spoluprácu s finančným poradcom určite odporúčam. Záleží aj na tom, či Váš záujemca na kúpu bytu bude čerpať hypotekárny úver, alebo má k dispozícii vlastné finančné prostriedky.

Znalecký posudok je potrebný iba v tom prípade, ak záujemca bude financovať kúpu bytu prostredníctvom hypotekárneho úveru. Tiež nesmiete zabudnúť na potvrdenie o neexistencii dlhov u správcu bytového domu. To je povinná príloha na vklad do katastra.

Okrem kúpnych zmlúv je potrebné pripraviť aj Návrh na vklad do katastra nehnuteľností. Tiež by som odporúčala vyhotovenie aj Rezervačnej zmluvy či Zmluvy o budúcej kúpnej zmluve, aj keď bez rezervačného poplatku (alebo aj s ním) na znak vážneho záujmu.

V tomto prípade, nadobudnutí nehnuteľnosti pred manželstvom, nie je potrebný súhlas manžela a ani ďalšie jeho kroky sa nevyžadujú.

Na vyhotovenie kúpnej zmluvy a akejkoľvej zmluvy či návrhu by som neodporúčala určiť zapojenie finančného poradcu, nakoľko vyhotovenie zmlúv nie je v jeho kompetencii. Skôr by som sa obrátila na právnika (advokáta), prípadne ešte na realitného makléra či konateľa realitnej kancelárie, ktoré s tým majú bohatšie a každodenné skúsenosti.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com