Predaj bytu osobe, ktorá si berie hypotéku

28. dec 2022

Ahojte, máte skúsenosti s predajom bytu niekomu kto si na financovanie berie hypotéku? Kúpna zmluva je postavená tak, že hneď po podpise má byť daný aj návrh na prechod vlastníckeho práva na kupujúceho na kataster. Lenže on až potom dostane peniaze z úveru a zaplatí kúpnu cenu. Bežne to má takýto postup? Nie je to tak, že vlastnícke právo sa prevádza až po zaplatení kúpnej ceny? Ďakujem.

zuzanaete
28. dec 2022

Je to bezny postup. Banka neuvolni peniaze na hypo, kym nie su papiere na katastri.

tessa165
28. dec 2022

povodny majitel bytu musi dat zalozne pravo v prospech banky, na zaklade toho uz banka vie uvolnit peniaze na hypo a po vyplateni sa da prepis vlastnika na kataster

autor
28. dec 2022

@tessa165 v prípade tejto kúpnej zmluvy je to ale tak, že najprv dá pôvodný majiteľ záložné právo v prospech financujúcej banky, prepis vlastníka na kataster a až potom sa zaplatí kúpna cena. Rozmýšľam teda správne, ak sa mi taký postup nepozdáva.

tessa165
28. dec 2022

nene, da sa len založné právo v prospech banky, na základe tohto banka uvolní peniažky a až ked má predávajuci peniažky na účte potom prepíše byt. Ak predávaš nikdy nerob prepis skor ako máš byt vyplatený, preto je to záložné právo to banke postacuje

autor
28. dec 2022

@zuzanaete ale aj prepis vlastníctva? 🤔 (viď môj koment vyššie). A ďakujem za odpovede baby.

autor
28. dec 2022

@tessa165 no presne to som si myslela, ďakujem za odpoveď.

kaktusik007
28. dec 2022

predaj bytu na hypo je najbezpecnejsi --- kupujuci peniaze z hypo ani na ucte neuvidi, hned idu predavajucemu. Robis z komara somara ;) a to co popisujes je standardny postup - banka peniaze uvolnuje na zaklade navrhu na vklad o zmene vlastnickeho prava. Zalozne zmluvy sa davaju na kataster skor.

vojkri
28. dec 2022

@kaktusik007 nemas uplne pravdu, banka uvolnuje na zaklade zalozneho prava ju prevod vlastnictva vibec nezaujima. Ano je to kvazi ok lebo ak su splnene podmienky tak banka tie peniaze posle ale predpokladam ze uver nie je 100 percent kupnej ceny takze napr otazla co zvysok kupnej ceny? A tiez toto plati ak naozaj kupujuci banke dodal vsetky podklady ktore mal takze minimalne treba potom oberit ze naozaj posledna podmienka je vklad zalozneho prava. Takto by som to povedala v zmluve moze a nemusi byt este kadeco co ovplyvnuje ci to je ok alebo nie. To ze pre laika sa zda ze robi z komara somara lebo realitky to tak robia neznamena ze to uplne ok je. Vzdy zavisi. Pxta sa podla mna velmi dobre

ropucha6
28. dec 2022

Predpokladam, ze mas v kupnej zmluve aj to, ze byt uvolnujes, az ked mas peniaze na ucte.