Ako správne navrhnúť zmluvu, keď chceme dať byt do prenájmu?

Zodpovedané
16. okt 2023

Dobrý deň,

plánujeme prenajímať byt.

Ako navrhnúť zmluvy na prenájom?

Na čo všetko si dať pozor, ak by nastali problémy?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade sa ospravedlňujem za neskoršiu odpoveď.

Je tam veľa vecí - ustanovení. V nájomnej zmluve musí byť určená cena nájmu. Odporúčam uviesť nájomné a výšku energií zvlášť, najmä kvôli vyúčtovaniu - preplatky, nedoplatky.

Uvádzajú sa práva povinnosti nájomcu a aj prenajímateľa, doba nájmu, výška depozitu a jeho účel.

V zmluve sa môžu uviesť aj návštevy a kontrola bytu, sankcie za nedodržanie povinností.

Nájomnú zmluvu by som však odporúčala dať si vyhotoviť odborníkovi - právnik, advokát či realitný maklér. Tí riešia nájmy a aktualizujú najomné zmluvy o poznatky z praxe s cieľom eliminovať možné problémy.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com