Aký je postup, ak by som chcela predať byt a zároveň kúpiť väčší?

Zodpovedané
24. feb 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom mojej situácie.

Aký je postup, ak by som chcela predať byt a zároveň kúpiť väčší?

K peniazom za predaj bytu by som si chcela zobrať hypotéku na doloženie. Nový byt vyhliadnutý nemám. Nesplácame žiadny úver.

Vie mi realitná kancelária sprostredkovať predaj a aj kúpu zároveň?

Ďakujem

Dobrý deň,

spravidla sa takýto proces začína predajom bytu - jeho obhliadkou (náborovou-technickou - kontrola reálneho a technického stavu), nacenením, kontrolou právneho stavu, prípravou na predaj: homestaging (úprava bytu) a jeho nafotenie, príprava zmluvy o sprostredkovaní predaja nehnuteľnosti a jeho inzerovanie a propagácia.

Následne sa s klientom dohodne stretnutie, kde sa zistia parametre kúpy podľa Vašich predstáv, požiadaviek a možností a dohodne sa tiež stretnutie s finančným poradcom, aby sa vedelo do akej výšky môžete čerpať hypotekárny úver a podľa toho aj následne hľadať nehnuteľnosti do stanovenej sumy, aby Vám všetko vychádzalo - vlastné finančné prostriedky z predaja a s doložením peňazí z úveru.

Hľadanie a vyhliadnutie nového bytu Vám vedia zabezpečiť niektoré realitné kancelárie a realitní makléri, ktorí sa na túto službu špecializujú. Ide o službu Agent Kupujúceho, samozrejme vo Vašom prípade popri sprostredkovaní predaja Vášho bytu. Z časového a obsahového hľadiska sa tomuto tzv. dvojobchodu nevenujú všetky realitné kancelárie a makléri v praxi. Niektoré pomáhajú len pri predaji a hľadaniu sa už nevenujú (alebo len pasívne, nie aktívne) a rieši si to klient sám vo vlastnej réžii.

Napríklad pri samostatnej službe Agent Kupujúceho sa uzatvára tiež Zmluva o sprostredkovaní, ale nie predaja, ale sprostredkovania kúpy a zvykne byť tiež nižšia provízia. V prípade, že sa dohodnú obe služby naraz (predaj bytu a kúpa nového bytu - čo zahŕňa aktívne vyhľadávanie a oslovovanie ponúk), tak sa zvykne dohodnúť o provízii zohľadňujúc viac práce a času s tým stráveným či fixná provízia za obe služby.

Vašu východiskovú pozíciu vidím veľmi pozitívne, nakoľko nesplácate žiadny úver, čiže nemáte záložné právo k nehnuteľnosti zo strany banky na liste vlastníctva a môžete ľahšie požiadať o nový úver. To, že nemáte vyhliadnutý žiaden byt na kúpu, to vôbec nevadí. Realitný maklér, ktorý sa venuje aj sprostredkovaniu kúpy nehnuteľnosti Vám s hľadaním a vyhliadnutím nového bytu určite rád pomôže.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com