Budem platiť daň z príjmu, keď sa dom predá?

Zodpovedané
23. máj 2023

Dobrý deň,

som vlastníkom polovice rodinného domu. 1/4 inu vlastní sestra a 1/4 švagriná, ktorá ju zdedila po manželovi. Švagriná mi chce svoj podiel vo veľkosti 1/4 darovať. Nakoľko dom chátra, chceme dom predať.

Ak sa nájde kupec, dom sa predá, budem platiť daň z príjmu?

1/4 získam darom a vzápätí tento podiel na dome predám pred uplynutím 5 rokov. Vlastníkom polovice domu som viac ako 5 rokov.

Ďakujem

Dobrý deň,

kto vlastní nehnuteľnosť, resp. jej podiel viac ako 5 rokov, neplatí daň z predaja nehnuteľnosti (nie daň z príjmu). Predpokladám, že všetci traja podieloví spoluvlatsníci vlastníte rodinný dom viac ako 5 rokov.

Darovaním sa táto situácia mení. Preto by som skôr pouvažovala nad tým, že by sa to predalo a každý dostane svoj podiel. Resp. sa nejako dohodnúť so švagrinou. Nemusíte sa riadiť - obmedzovať zaobstarávacou cenou.

V čase darovania je potrebné spraviť znalecký posudok a zistiť zaobstarávaciu cenu. Ak zaobstarávacia cena bude napríklad 200 000 eur a vy dom predáte za 200 000 eur, tak neplatíte žiadnu daň (rovnako aj menej ako napr. pri 180 000 eur).

Ak bude predajná cena 220 000 eur, tak z toho rozdielu 20 000 sa vypočíta 1/4. Z tej sumy sa platí daň z predaja nehnuteľností spolu 33% (19-percentná daň a tiež odvody do zdravotnej poisťovne 14%). V prípade zdravotných odvodov platí, že si ich následne môžete uplatniť v daňovom priznaní ako výdavok.

Treba to však zvážiť. Je to komplikovanejšie a sú s tým spojené aj náklady (darovacia zmluva, návrh na vklad, kolok, vypracovanie znaleckého posudku a v neposlednom rade daň). Plus časovo je to zdĺhavejšie ako samotný predaj, resp. keď sa to spojí ešte aj s predajom.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com