Je možné robiť prístavbu k domu, na ktorom je ťarcha?

Zodpovedané
14. apr 2023

Dobrý deň,

chceme realizovať prístavbu.

Je možné robiť prístavbu k domu, na ktorom je ťarcha?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ťarcha môže byť hocijaká - záložné právo, exekúcia a pod. Predpokladám, že máte na mysli práve záložné právo v prospech banky - hypotéka na rodinnom dome.

Prístavbu môžete robiť. Je však nevyhnutné povolenie či ohlásenie na stavebnom úrade podľa jej rozsahu.

Odporúčala by som však oznámenie banke o prístavbe. Momentálne sa dosť sprísnili pravidlá. V záložnej zmluve býva uvedené, že všetky zmeny je klient povinný oznámiť. Je potrebné si to pozrieť vo Vašej záložnej zmluve a podľa toho podať info hypotekárnemu špecialistovi.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com