Je možné predať dom, keď tam má niekto doživotné bývanie?

27. nov 2022

Ahojte, chcem sa spytat ci je teoreticky mozne predat dom kde ma niekto dozivotne byvanie ale nie je majitel resp. daroval dom podmpodmienkou dozivotneho byvanie. Viem ze o takuto nejnutelnost by bol maly zaujem kvoli tarche ale ci sa da vobec predat. Dakujem

klarissa25
27. nov 2022

To by mu snáď rodina neurobila pre pána ci ? 🤦‍♀️🤦‍♀️

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
viestta
27. nov 2022

Teoreticky vieš predať aj nehnuteľnosť s vecným bremenom takéhoto charakteru, ale mne to príde ako hyenizmus nahrubsieho zrna.

panelacikova
27. nov 2022

autorka, zameraj sa konečne na to, čo sme ti radili v druhej diskusii. navštív muža v nemocnici, povedz mu o svojich obavách a požiadaj ho, nech nájde nejaké riešenie. alebo sa chystaj na najhoršie v prípade, že ten dom napíše na synov....

klarissa25
27. nov 2022

@panelacikova ako vieš kto je autorka? Ci už mala podobne otázky?

panelacikova
27. nov 2022

@klarissa25 je tu siahodlhá diskusia, ktorá je podľa mňa tiež od nej. ak máš popcorn, pozri toto:
https://www.modrykonik.sk/forum/rodinne-problemy/ostanem-v-dome-byvat-alebo-skoncim-na-ulici/#post-85650485
niekto jej tam poradil aj možnosť, nech ju muž zapíše ako vecné bremeno, neviem celkom po právnej stránke, či je to možné a či to nie je napadnuteľné, fakt neviem... ale bude to ona 🙂

miriamamama
27. nov 2022

Treba zrusit vecne bremeno dozivotneho uzivania

rikarika
27. nov 2022

Samozrejme, ze sa da. Minule bola o tom reportaz v reflexe. Hypoteku asi na to banka neda, ale nehnutelnost sa da kupit aj bez hypoteky.

sasa1310
27. nov 2022

osoba, ktorá má právo dožitia v dome resp. je na LV ako vecné bremeno, musí s predajom súhlasiť. Vtedy je to možné

maca1984
27. nov 2022

A..si to ty ? 🤣

melanta
27. nov 2022

@sasa1310 nemusí, jej súhlas je nepotrebný.

autor
27. nov 2022

tak ako to je treba suhlas toho co ma dozivotne byvanie alebo nie? nie som uplne niekto iny, dotycny ma cca 60 rokov co ma dozivotne

melanta
27. nov 2022

Áno, dá sa, otázne je, prečo by som si kúpila dom, kde bude so mnou do svojej smrti môcť bývať niekto cudzí.

sasa1310
27. nov 2022

@melanta ok, ale pri zrušení vecného bremena kvôli predaju, tam musí mať súhlas. Beriem to tak, že taký blbec sa ešte nenarodil, ktorý kúpi dom aj vecným bremenom dožitia

autor
27. nov 2022

mozno by to dakto kupil ako investiciu

melanta
27. nov 2022

Nie, súhlas toho, kto ma v dome bremeno doživotia nie je potrebný. Majiteľ predá som aj s bremenom ak nájde kupcu, ktorý to akceptuje.

melanta
27. nov 2022

@sasa1310 ale to je niečo iné. Na zrušenie bremena musí dať súhlas ten, kto bremeno má. Ale na predaj ako taký nie a je možné ho predať aj s bremenom. Otázne je, čo tým autor otázky sleduje. To nepíše.

sasa1310
27. nov 2022

@melanta jo, som to brala tak, že normálne predajú bez bremena. Vtedy musí súhlasiť. Hádam nebudú predávať dom s dožitím niekoho, kto im ten dom daroval. To je aké chrapunstvo

sense
27. nov 2022

Predať sa dá ak kupujúci prevezme aj bremeno

melanta
27. nov 2022

@sasa1310 žiaľ chrapúnstvo je pomerne rozšírený jav.

autor
27. nov 2022

nepoznate kontext takze ani nesudte dotycny robil dlhy a moze byt este rad ze ma kde mat to dozivotne

aknamorka22
27. nov 2022

My sme kupovali byt, kde bola v katastri zapísaná ťarcha v podobe doživotného bývania. Brali sme hypotéku a banka nič neriešila dovtedy, pokiaľ sa ťarcha nevymazala. Takže na hypotéku sa taká nehnuteľnost kúpiť nedá.

sissy27
27. nov 2022

Áno, dá sa - kupujúci s tým musí súhlasiť a samozrejme kupovať bez hypotéky. Ale či nájdeš takého kupcu, to už je iný problém…

basska_b
27. nov 2022

Clovek, co je uvedeny v dozivotnom byvani, s tym suhlasit nemusi. Kupujuci musi suhlasit a musi toto vecne bremeno akceptovat. Mozete skusit, ale podla mna nikto pri zdravom rozume to nekupi...sak nemoze vobec tu nehnutelnost riadne uzivat - byva mu tam zadarmo cudzi clovek. A vlastnik ma za neho platit dane, energie, odpady...? No absurdne. Jedine ze to kupi daky mafian a tak mu zneprijemni zivot, ze odide aj sam...

vevesh
27. nov 2022

Ano, da sa. Videla som aj riesenie, ze danej osobe sa zabezpecilo ine dozivotne byvanie (v byte) a tym padom z domu sa bremeno vymazalo. Ale zaujem o takuto nehnutelnost je takmer nulovy, pokial nema extra lukrativnu polohu alebo super nizku trhovu cenu (cize "za babku").

katus226
27. nov 2022

To akoze - predam dom, zn: babka/dedko v cene?

mimikas
27. nov 2022

@katus226 lenže nevieš prečo je v cene. Máme tiež taký prípad v rodine, byť prázdny, babka o je dementna a potrebuje 24.hod starostlivosť, tam sama byť nemoze. Byt sa predať nedá, ale účty platiť treba. Nesudte keď neviete dôvod

sasa1310
27. nov 2022

@mimikas byt sa dá prenajať a z toho platiť účty za ten byt

mimikas
27. nov 2022

@basska_b problém je že nie vždy tam tá osoba býva. Často majú práve starý rodičia tieto bremena, ale už bývajú s deťmi alebo sú v domove a byt/dom je prázdny.

mimikas
27. nov 2022

@sasa1310 ale nie vždy sa to dá. Ten človek tam má veci, nábytok a pod.nie je to vždy také jednoduché ako sa javí.