Môžem predať byt, keď ešte jeden zo súrodencov nemá 18 rokov?

Zodpovedané
15. máj 2023

Dobry deň,

ako jeden zo súrodencov som kúpil byt. V zmluve je uvedené, že kupujúci (ja) sa vo forme osobného záväzku zaväzuje poskytnúť bezplatné ubytovanie pre súrodencov v byte (vypísané mená súrodencov), kým súrodenci nedovŕšia 18 rokov.

Súrodenci dovŕšili 18 rokov. Dvoch, ktorí dovŕšili 18 som riadne vyplatil. Jeden ešte nemá 18, ale už má iný trvalý pobyt a býva v inom meste.

Môžem takýto byt predať?

V katastri som písaný ako jediný vlastník bez ťarchy. Nič iné tam uvedené nie je.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

navrhovala by som sa spojiť s mladším súrodencom a spýtať sa ho na to či ešte potrebuje toto ubytovanie využiť a ak nie tak by som odporúčala spraviť dodatok ku Kúpnej zmluve. To môže byť však problém vôbec zohnať predávajúceho a pod.

Ako druhú možnosť navrhujem jednoduché jednostranné Vyhlásenie či Čestné vyhlásenie mladšieho súrodenca, že sa vzdáva takéhoto práva (možnosti) a k dátumu má k dispozícii iný trvalý pobyt a toto ubytovanie zabezpečenie od Vás už nepotrebuje.

Podpísať a najlepšie overiť u notára a dať si to k zmluve, aby ste to mali na poriadku. Tým pádom sa to nebude dávať ani do novej kúpnej zmluvy.

Áno, samozrejme môžete. Dala by som si pozor ešte na 5-ročnú lehotu pri predaji nehnuteľnosti ohľadom dane a odvodov z predaja nehnuteľnosti. Po piatich rokoch od kúpy sa neplatí daň.

Mgr. Lucia Boledovičová, Rsc.
mail: boledovicova.lucia@gmail.com