Ako vybrať autosedačku 15-36kg

Zodpovedané
5. dec 2022

Dobrý deň,

začínam sa pozerať po autosedačke pre syna.

Momentálne sa vozí v Joie i-spin 360 v protismere.
Má 3 roky a 9 mesiacov, 15,5kg a 103cm.

Na jar chcem pomaly prejsť do poslednej kategórie sedačiek - v smere jazdy, pútaný pásom auta. Nemáme top tether.
Chcela som si vytipovať nejakých favoritov, ale úplne sa strácam...

Je v tejto kategórii potrebné aby sedačka rástla do šírky alebo sadne aj nerastúca?
Na niektorých som videla navádzač pásu, je to lepšie s ním alebo bez neho?
Syn v aute nespáva, ale 1-2x ročne cestujeme niekde ďalej a vtedy si aj pospí, voliť v tomto prípade polohovateľnú?
Na aké ďalšie parametre sa mám zamerať?
Limit 400€.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je syn zvyknutý jazdiť v protismere a nemá s tým problém, ja osobne by som pokračovala v protismernej autosedačke, napr.:

  • Klippan Century - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky cca 130-135cm. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg.
  • Axkid Minikid - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, do výšky 125cm. Jej súčasťou je oporná noha s 5 polohami, vďaka ktorej sa dá v aute nastaviť optimálny sklon. Pri veľmi šikmých sedadlách je možnosť dokúpenia Axkid klinu. Pripevňuje sa bezpečnostným pásom auta, má úspešný Plus Test a 5 bodové integrované pásy do 25kg.
  • Avionaut Sky - protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg. V aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, je vhodná aj na šikmé sedadlá. 5 bodové zapínanie dieťaťa až do 25kg, úspešný Plus test, lepšiu stabilitu zaisťuje oporná noha.

Ak už trváte na sedačke z kat. 15-36kg, je ideálne si danú autosedačku vyskúšať priamo s dieťaťom. Tzv. "secure guard" (stredové vedenie dolného pásu) môže niektorým deťom, najmä chlapcom, byť časom nepríjemný.

Ak dieťa v aute ešte občasne aj spáva, je lepšie zvoliť polohovateľnú sedačku.

  • Nuna AACE LX - pohodlná autosedačka kategórie i-Size do 150 cm, pri upevnení systémom Isofix môžete nastaviť sklon pre nájdenie ideálnej polohy. So zdvíhaním hlavovej opierky sa aj jemne rozširuje do strán, ventilačné panely pomáhajú navodiť príjemnú klímu.
  • Avionaut MaxSpace - pohodlná, polohovateľná autosedačka s vysokou chrbtovou opierkou. Reálne vydrží do 160cm výšky dieťaťa.

V novšej Comfort verzii poskytuje dodatočnú oporu hornej časti chrbtice.

  • Axkid Bigkid 2- bezpečná, polohovateľná, medzi nohami má stredové vedenie dolného pásu. Taktiež ako Avionaut Maxspace disponuje vysokou chrbtovou opierkou, takže poslúži dieťaťu naozaj dlhé obdobie.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek