Autosedačka pre 13 mesačné dieťa

Zodpovedané
6. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Dcérka má 13 mesiacov, cca 8 kg a okolo 80cm. Auto máme Mazda 3 2012. Teraz mame vajíčko Maxi-cosi v protismere na Isofixe. Chcela by som pre ňu autosedačku, je jedno či v smere či v protismere, nemusí byť ani ISOFIX, dobre by bolo, aby mala dcárka dobrý výhľad.

Ďakujem za radu.

Dobrý deň,

hned na začiatok: nie je jedno, či bude autosedačka v smere alebo v protismere.
Z hľadiska bezpečnosti je protismer až 6x bezpečnejší, ja osobne odporúčam protismer min. do 3-4 rokov, ak je to možné, aj dlhšie.

Nepíšete, aký máte na sedačku rozpočet, takže Vám napíšem viacero typov v rôznych cenových kategóriach:

BeSafe iZi Turn i-Size - polohovateľná a otočná sedačka s pripojením na Isofix s unikátnou základňou, ktorá v každom automobile vyrovná sklon sedadiel. Viacdielna vložka poskytne variabilitu pri správnom usadení dieťatka. Sedačka je využiteľná v oboch smeroch, nosnosť 18 kg.

Joie i-Spin 360 - otočná sedačka s pripojením na Isofix a nastavením do 6 polôh. Je využiteľná v oboch smeroch, nosnosť má do 19 kg, vyrovná aj sklon šikmých sedadiel.

Nuna Prym - polohovateľná, otočná autosedačka s nosnosťou do 18,5 kg. Je obojsmerná. Jej plusom sú aj stupačiky na nohy, ak dieťa cestuje v smere jazdy. V balení nájdete aj náhradný poťah. Je vhodná na mierny sklon sedadiel.

Graco Turn2Me - otočná, obojsmerná sedačka s nosnosťou do 18kg, protismer možný do 18kg, viacdielna rozoberateľná vložka, možnosť zväčšenia priestoru na nohy

Otočné autosedačky ponúkajú protismer max. do 19kg (v závislosti od modelu a značky). Ak by ste chceli voziť dieťa v protismere dlhšie obdobie, je potrebné zamerať sa na autosedačky, ktoré sa v aute pripevňujú bezpečnostným pásom auta a ponúkajú možnosť vozenia v protismere do väčšej hmotnosti dieťaťa.

Jednou z takýchto autosedačiek je aj Avionaut Sky. Je to bezpečná, protismerná autosedačka s nosnosťou do 25kg, v aute sa upevňuje bezpečnostným pásom auta, je vhodná aj na šikmé sedadlá. Jej prednosťou je 5 bodové zapínanie dieťaťa až do 25kg, viac priestoru na nohy než obojsmerné sedačky, ako aj úspešný Plus test. Je veľmi dobre vložkovo riešená a poskytne dostatočnú ochranu aj pre drobnejšie detičky.

Vždy pred kúpou je najlepšie si danú autosedačku vyskúšať priamo s dieťatkom, ako aj skúsiť ju priamo v aute, aby ste mali istotu, že Vám sadne na Váš sklon sedadiel.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek