Cestovanie v smere jazdy - od akého veku

Zodpovedané
20. máj 2022

Dobrý deň,

prosím vás od kedy môže mať dieťa otočenú autosedačku v smere jazdy? Sedel by vzadu za spolujazdcom. Syn má 11mesiacov a 9,5kg a už nie je vo vajíčku.

Ďakujem za odpoveď.

Dobrý deň,

ak ste si po vajíčku kúpili autosedačku vyrobenú a schválenú podľa i-Size normy (ECE R129), umiestnenie proti smeru jazdy je povinné do 15 mesiacov dieťaťa. Po dosiahnutí 15 mesiacov je možné používať sedačku pripevnenú proti smeru jazdy, alebo po smere.

Ak sa na jazdu v protismere pozeráme z bezpečnostného hľadiska, je jazda v protismere niekoľkonásobne bezpečnejšia než pripútanie v smere jazdy. Stavce malých detí tvoria drobné kúsky chrupaviek, ktoré sa postupom času menia a spájajú sa do kostí, je len 50% pravdepodobnosť, že stavce krku sa zmenia z chrupavky na kosť pred dovŕšením 2. roku života (vo väčšine prípadov deti nemajú plne vyvinutú chrbticu až do veku 6 rokov).
Na rozdiel od kosti, chrupavka umožňuje mieche natiahnuť sa až o 5 cm (no stačí len 0,6 cm a môže spôsobiť ochrnutie alebo smrť).
Keď dospelého človeka prudko hodí dopredu pri náraze, stavce mu ochránia miechu pred prílišným natiahnutím (pokiaľ sa nezlomí kosť). Ak je však rovnakej sile vystavené dojča, jeho miecha sa môže natiahnuť až príliš, pretože ju nemá čo zastaviť.
Chrbtica dieťaťa musí zároveň udržať ťažkú váhu hlavičky (až do 25 % celkovej váhy dieťaťa). Keď teda dieťa narazí na bezpečnostný pás, hmotnosť hlavičky natiahne miechu ešte viac.

Ja osobne odporúčam jazdu v protismere min. do 3-4 rokov veku dieťaťa, ak je to možné, aj dlhšie.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek