Je bezpečné používať staršie vajíčko?

Zodpovedané
23. aug 2022

Zdravím,

ďakujem za odpoveď na otázku ohľadom staršieho kočíka https://www.modrykonik.sk/ask-an-expert/kocikov...

Premýšľam, či je nutné zaobstarať nové a bezpečnejšie vajíčko, než používať to staré. Predsa len od roku 2014 je plno nových vecí. Veľa ľudí mi hovorí, že aspoň vajíčko musí byť bezpečnejšie ako to z trojkombinácie.

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete konkrétnu značku vajíčka (kočíka), ale štandardne býva životnosť vajíčok z 3 kombinácie 5-6 rokov.

V tomto prípade by som určite investovala do kúpy nového, bezpečného a kvalitného vajíčka.

Neviem, aké máte auto, ani aký máte rozpočet na vajíčko, takže odporučím viacero možných variant:

  • Klippan Dinofix- kvalitné, bezpečné vajíčko, ktoré vydrží až do 87cm výšky dieťaťa, prípadne aj viac - závisí od pomeru jednotlivých častí tela. Vajíčko sa dá v aute použiť s isofixovou základňou alebo je možné ho pripevniť bezpečnostným pásom auta. V prípade šikmých sedadiel sa dá vyrovnať sklon podložením vajÍčka Klippan klinom. Výhodou vajíčka sú variabilné výplne vo vložke, ktoré sa dajú pridať a odstrániť podľa potreby.

  • Cybex Aton S2 i-size - kvalitné vajíčko podľa najnovšieho bezpečnostného štandardu, kompatibilné so sponou Sensorsafe pre ešte väčšie bezpečie. Je možné ho použiť bez základne a pripevniť bezpečnostným pásom auta, na šikmých sedadlách si potom viete vajíčko prispôsobiť tak, aby dieťatku hlava nepadala. Taktiež sa dá použiť s isofixovou základňou Cybex Base One, ktorú je na šikmých sedadlách v mieste Isofixu možné vypodložiť klinom.

  • Cybex Aton M - kvalitné vajíčko s mäkkou, pohodlnou vložkou. Je to jedno z najväčších vajíčok dostupných na trhu, bezpečné a pohodlné. Ako jedno z mála je certifikované aj pre leteckú prepravu. V aute sa dá upevniť pomocou isofixovej základne Cybex Base M alebo bezpečnostným pásom auta.

  • Nuna Arra Next - je to bezpečné, kvalitné vajíčko s nízkou hmotnosťou. Na isofixovej základni Nuna Base Next je možné ho polohovať aj otáčať. Bez použitia základne ho však nie je možné v aute upevniť. Spolu s autosedačkou Nuna Todl Next tvorí jeden z najlepších modulárnych systémov.

  • Cybex Cloud Z2 i-size - novinka od firmy Cybex. S použitím isofixovej základne Cybex Base Z2 je možné ho polohovať aj v aute do strednej polohy. Taktiež získate možnosť natočenia vajíčka k dverám pre ľahšie nakladanie alebo vykladanie dieťatka. Vajíčko je možné upevniť aj bez základne, pomocou bezpečnostného pásu vozidla, jeho nevýhodou je vyššia hmotnosť.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek