Pokračovacia autosedačka

Zodpovedané
6. aug 2022

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť s pokračovacou autosedačkou.

Je vhodné kupovať autosedacku v rozmedzí 9-36kg alebo je to viac menej zbytočnosť až v takom rozmedzí? Je výhodnejšie rozmedzie 9-25kg? Chcela by som však autosedačku s isofixom a otočnú pre pohodlné ukladanie dieťaťa do sedačky do 350€.

Veľmi pekne ďakujem za vašu odpoveď

Dobrý deň,

nepíšete, pre aké dieťa sedačku hľadáte, ani do akého auta.

Vo všeobecnosti autosedačky v kategórii 9 - 36 kg neodporúčam. V bezpečnostných testoch nedosahujú dobré výsledky a pre mladšie deti nemajú dostatočné vložky a nesedia im dobre. Starším deťom sú už pri 130 cm malé. Preto je po nich potrebné aj tak ešte investovať do poslednej sedačky z kategórii 15 - 36 kg.

Taktiež v kategórii 9-36kg, 9-25kg nájdete už prevažne len autosedačky v smere jazdy, ktoré z hľadiska bezpečnosti odporúčam používať najskôr v 3-4 rokoch dieťaťa.

Ak teda predpokladám, že hľadáte pokračujúcu autosesačku po vajíčku, odporúčam vo Vašom rozpočte nasledujúce modely:

  • Joie i-Spin 360 - otočná sedačka s pripojením na Isofix a nastavením do 6 polôh. Je využiteľná v oboch smeroch, nosnosť má do 19 kg. Je vhodná aj do vozidiel so šikmým sklonom sedadiel.

  • Britax Römer Dualfix iSense Bundle Flex iSense - kvalitná, bezpečná autosedačka, otočná, s nosnosťou do 18kg, a s možnosťou jazdy v protismere až do konca nosnosti. Jej plusom je funkcia osvetlenia. Je vhodná len na mierny sklon sedadiel.

Odporúčam do nej dokúpit´Britax Römer zmenšovaciu vložku (označovanú ako novorodenecká vložka), aby sa vyplnil priestor v sedačke a nebola dieťatku príliš veľká, nakoľko v samotnej sedačke chýbajú zmenšovacie vložky. Samozrejme závisí od stavby tela dieťatka, pre ktoré je sedačka určená.

  • Avova Swan-fix - obojsmerná, otočná autosedačka s možnosťou polohovania. Jazdu v protismere ako aj použitie 5 bodových integrovaných pásov umožňuje do váhy 18kg, v smere jazdy sa dá využiť až do 25kg. Je vhodná pre väčšie, stavbou tela mohutnejšie deti

  • Graco Turn2Me - otočná, obojsmerná sedačka s celkovou nosnosťou do 18kg. Predáva sa spolu s isofixovou základňou. Protismer je možný do 18kg, výhodou je možnosť zväčšenia priestoru na nohy. Nie je však vhodná na šikmý sklon sedadiel.

Odporúčam Vám pred kúpou navštíviť predajňu autosedačiek vo Vašom okolí a vyskúšať si dané modely priamo v aute, aby ste videli reálny sklon, aký môžu autosedačky dieťaťu poskytnúť.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek