Umiestnenie sedačky alebo vajíčka na sedadle spolujazdca

Zodpovedané
10. júl 2022

Dobrý deň,

prosím o radu v mojom probléme. Máme vajíčko Besafe iZi Sleep aj s isofixom - isofix máme len na zadných sedadlách v aute, ale malého tam nerada nechávam počas jazdy. Ani on sám nie je rád vo vajíčku, keď nikoho nevidí, ale keď som ho dala s vajíčkom na predné sedadlo a zapla len s pásom, zdá sa mi to nie veľmi bezpečne zapnuté, doslova hýbem s celou sedačkou.

Chystáme sa na dovolenku a potrebujem teda vyriešiť dilemu. Druhý syn má sedačku pripevnenú na isofix, ale on je pripútaný už len s bezpečnostným pásom - a teda ďalšia otázka, ak by som v prípade dovolenky presunula staršieho dopredu aj so sedačkou, bude celú sedačku držať len to, že on bude zapnutý bezpečnostným pásom? Neviem, či ma budete rozumieť. Ale bojím sa ho len tak nechať sedieť vpredu aby tak ťažká sedačka bola len s ním priputaná na páse.

Ďakujem

Dobrý deň,

ak je vajíčko správne pripevnené bezpečnostným pásom auta, drží pevne a je z hľadiska bezpečnosti je to porovnateľné s upevnením systémom Isofix. Na internete nájdete viacero dostupných videí o tom, ako vajíčko správne upevniť pásom.

Na opierku zadného sedadla si kúpte zrkadlo, ktoré si nastavíte tak, že budete vidieť na synčeka cez spätné zrkadlo, a zároveň aj on na Vás.

Neviem, akú sedačku má starší syn, ak je v manuáli uvedené, že samotná sedačka môže byť upevnená Isofixom alebo bezpečnostným pásom auta, môžete ju umiestniť aj na predné sedadlo a sedačku zároveň so synom pripútať pásom auta. Nie je dôvod na obavu, bezpečnostné pásy sú konštruované a testované na to, aby udržali oveľa vyššiu hmotnosť.

S prianím pekného dňa,
Eva Chymová
poradkyňa výberu autosedačiek